Koniec pewnej epoki w Apple

Amerykański koncern traci głównego architekta swojego cenionego dizajnu. Na rynku mówi się, że odchodził przez kilka lat.

Jeśli przejrzycie sieć w poszukiwaniu informacji o słynnym projektancie, to pełno tam sylwetek podsumowujących karierę. Zwykle pisze się takie teksty po czyjejś śmierci. Jony Ive żyje, jest zdrowy i ma się dobrze, więc teksty nie są nekrologami, choć dla Apple to bez wątpienia czas wielkiej próby.  

Zobacz więcej

Jony Ive i Tim Cook

ARC

Dziennik „Financial Times” poinformował, że Ive opuszcza producenta iPhone’ów i tworzy swoją własną firmę o nazwie LoveFrom. To niezależne przedsiębiorstwo, ale Apple ma być jednym z jego głównych klientów.  

- Apple będzie nadal czerpał korzyści z talentów Jony’ego pracując bezpośrednio z nim przy ekskluzywnych projektach oraz dzięki trwającej pracy genialnego i pełnego pasji zespołu projektowego, który zbudował - stwierdził w oświadczeniu Tim Cook, prezes Apple.  

To jednak chyba dobra mina do złej gry, bo dizajnerski zmysł Ive’a był tym, co wyróżniało produkty z nadgryzionym jabłkiem w logo. Apple może teraz być jednym z wielu korzystających z tej kreski, a może powinien poszukać nowych inspiracji i wierzyć, że znów pojawi się guru na miarę Ive’a.  

Projektant odpowiadał za produkty Apple przez ponad dwie dekady. Kierował pracami nad oryginalnym komputerem iMac, pierwszym iPodem, później także iPadem, ale przede wszystkim największym hitem koncernu, czyli smartfonem. Za każdym razem, gdy firma z Cupertino prezentowała kolejną generację iPhone’a, to w pewnym momencie na ekranie pojawiał się filmik, w którym Ive z namaszczeniem opowiadał o dizajnerskich szczegółach nowego gadżetu, hipnotyzując przy okazji publiczność. Nie brakuje więc opinii, że miał decydujący wpływ na atmosferę kultu wytwarzaną wokół tych produktów. Niewiele mniejszy od Steve'a Jobsa. Nikt nie potrafił tak jak on opowiadać o niewielkich zakrzywieniach w obudowie iPhone'a.  

- Odejścia zwiastują nową erę. Zanikły dni, w których Apple mogło co kilka lat niezawodnie dostarczać zupełnie nową kategorię urządzeń - dodatkowy odtwarzacz muzyki, wymuskany tablet, elegancki smartfon. Ostatnio firma skupiła się na iteracjach istniejącej oferty - pisze Mark Gurman z agencji Bloomberg.  

Dodaje, że Jony Ive tak naprawdę odchodził z Apple już od kilku lat. Informatorzy Bloomberga twierdzą, że od momentu debiutu inteligentnego zegarka w 2015 r. zaczął zrzucać odpowiedzialność, a codzienny nadzór nad zespołem projektowym ograniczał się do zaledwie dwóch wizyt w centrali w tygodniu.  

Koncern poinformował, że obowiązki Jony’ego Ive’a, który od kilku lat miał tytuł „chief design officer” przejmą dwie osoby z jego zespołu - Evans Hankey i Alan Dye. Mają odpowiadać bezpośrednio przed dyrektorem operacyjnym Jeffem Williamsem.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Newsletter z najważniejszymi informacjami o rozwoju i finansowaniu nowych technologii.
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Newsletter z najważniejszymi informacjami o rozwoju i finansowaniu nowych technologii.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu