Koniunktura ma się świetnie

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 01-04-2021, 12:05

Wczorajsza prezentacja pakietu infrastrukturalnego Joe Bidena odbyła się zgodnie z oczekiwaniami, a kwota 2.25 bln USD ma być sfinansowana podwyżką podatków dla przedsiębiorstw z 21 do 28% oraz wprowadzeniem minimalnego obciążenia dla korporacji międzynarodowych na poziomie 21%.

Nie było żadnych zaskoczeń w tej kwestii i sam komunikat pozostał raczej neutralny z rynkowego punktu widzenia. Dziś pierwszy roboczy dzień miesiąca i jak zwykle jesteśmy świadkami publikacji całej serii danych PMI. O ile te z Eurolandu to finalny szacunek, który nie różni się wiele od wstępnych danych, to jednak istotne jest to, że dzisiejsze odczyty są powyżej tych sprzed tygodnia, co oznacza, że firmy raportujące aktywność obecnie uważają, że jest ona na wyższym poziomie niż te, które robiły to w pierwszej połowie miesiąca. Podobna sytuacja w marcu miała miejsce również w Wielkiej Brytanii, gdzie finalny indeks PMI dla przemysłu wyniósł 58.9 pkt. wobec 57.9 pkt. wskazanych we wstępnym odczycie. Najważniejsze dziś będą jednak dane ISM z USA. Tam obecnie momentum wzrostowe jest najwyższe w związku ze sprawną kampanią szczepień i jeśli chodzi o ryzyko związane z publikacją danych znajduje się ono po wyższej stronie. Było już to widać po ostatnich cotygodniowych danych z rynku pracy czy wskaźniku ufności konsumenckiej Conference Board. Widać, że stopniowo zdejmowane w USA restrykcje wywierają już pozytywne efekty gospodarcze.

Z drugiej strony na niekorzyść byczo nastawionych inwestorów może przemawiać wprowadzony wczoraj miesięczny lockdown we Francji, który obrazuje jak trudna może być położenie krajów na Starym Kontynencie. Z podobną sytuacją już jednak mieliśmy do czynienia kilkukrotnie w ostatnich miesiącach i przedłużające się restrykcje nie wytrąciły głównych indeksów z trendu wzrostowego. Podobnie powinno być i tym razem. Kolejne sztuczne schłodzenie gospodarki nie przekreśla silniejszego odbicia wraz z tym jak zwiększy się ilość osób zaszczepionych. Główny indeks niemieckiej giełdy kreśli dziś nowe szczyty wszechczasów. Dax wychodzi powyżej 15100 pkt. napędzany cały czas rewolucją elektryczną w branży motoryzacyjnej.

Jeśli dzisiejsze dane z USA zaskoczą in plus, powinny wesprzeć również notowania amerykańskiej waluty. W sytuacji, gdy Stany Zjednoczone są na ostatniej prostej do wyjścia z pandemii inwestorzy powinni faworyzować dolara względem euro. Ropa czeka na wynik dzisiejszego spotkania OPEC+. Jeśli Arabia Saudyjska będzie miała wystarczającą siłę przetargową i utrzyma limity do maja, wesprze to ceny czarnego złota.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane