Konsolidacja na rynku euro-dolara

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets
opublikowano: 20-12-2011, 09:22

Porozumienia ministrów finansów inwestorzy przyjęli bez euforii. Marazm na rynku euro-dolara pomaga złotemu w lekkiej aprecjacji.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się w poniedziałek wieczorem w sprawie wsparcia MFW sumą 150 mld EUR (kraje strefy euro). Dodatkowo Czechy, Dania, Polska i Szwecja także opowiedziały się za wsparciem funduszu. Najwięcej do MFW dołożą Niemcy (41,5 mld EUR) oraz Francja (31,4 mld EUR). W pożyczce udziału nie wezmą kraje korzystające z programów pomocowych- Grecja, Irlandia i Portugalia. W środę odbędzie się zaprzysiężenie rządu hiszpańskiego. W poniedziałek Mariano Rajoy, przyszły premier Hiszpanii wygłosił swoje expose. Zawarł w niej informacje m.in. o obniżeniu deficytu budżetowego o 16,5 mld EUR w nadchodzącym roku. Zostaną podwyższone emerytury, ale zostaną zlikwidowane przywileje wcześniejszych emerytur.

Rynek euro-dolara pozostaje w konsolidacji. Marazm jest efektem ciągnącej się wśród inwestorów analizy sytuacji makroekonomicznej w strefie euro.  Kurs może wrócić do trendu spadkowego, jeśli ze strefy euro szybko nie popłyną szczegółowe informacje o nowych porozumieniach czy planach, które zadowoliłyby inwestorów. Wtedy pierwszym poziomem wsparcia będzie kurs 1,2858 USD. Poziomem oporu jest z kolei piątkowe maksimum cenowe, które wyniosło 1,3085 USD. O godz. 8.30 płacono za euro ok. 1,3011 USD. Rynek miedzi od poniedziałku znajduje się w kanale 329 USD - 333 USD. Szerszy trend boczny trwa już jednak od 14 grudnia i jest skorelowany z rynkiem euro-dolara. Taka sama sytuacja ma miejsce na rynku złota, gdzie cena za uncję waha się w przedziale 1584 USD - 1607 USD. Cena baryłki ropy w nocy znajdowała się początkowo w trendzie wzrostowym i utworzyła lokalne maksimum na poziomie 104,5 USD, jednak później skierowała się na południe. O godz. 8.30 płacono za baryłkę ok. 103,9 USD.

W poniedziałek inwestorów zaskoczyła wiadomość o dynamice produkcji przemysłowej, która w Polsce wzrosła 8,7 proc. r/r. To może wzmocnić złotego, ponieważ RPP dostała argument za podwyżką stopy referencyjnej. Również Moody's pomógł złotemu, który potwierdził rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną. Konsolidacja na rynku euro-dolara także ma wpływ na kursy par euro-złoty i dolar-złoty i stąd poniedziałkowe umocnienie się złotego do głównych walut. Pierwsze wsparcie na rynku euro do złotego znajduje się na poziomie 4,458 PLN.

Jeśli rynek odbije się od tego poziomu będziemy mogli założyć, że kształtuje się formacja głowy z ramionami (o ile kurs tej pary nie przekroczy szczytu z 14 grudnia na poziomie 4,592 PLN). Pierwsze wsparcie na rynku dolara do złotego znajduje się na poziomie 3,429 PLN. Jego przebicie poprowadzi kurs do poziomu 3,351 PLN. W przeciwnym razie, jeśli kurs tej pary rozpocznie ruch na północ pierwszych oporem będzie poziom 3,483 PLN oraz grudniowy szczyt na poziomie 3,528 PLN. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za euro 4,478 PLN oraz za dolara 3,443 PLN.

We wtorek poznamy odczyt wskaźnika inflacji bez cen żywności i energii w Polsce za listopad. Z Niemiec popłyną dane o publikacji wartości indeksu instytutu Ifo. Odbędzie się także aukcja hiszpańskich bonów.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

Polecane