Konsorcjum czterech firm straciło zamówienie

Marta Nowicka
22-03-2005, 00:00

Zwykły błąd stylistyczny przesądził o udziale w postępowaniu o zamówienie.

Konsorcjum firm Prokom Software, Pentakomp Systemy Informatyczne, Infovide z Warszawy i Telemax z Wielmoży przegrało w Urzędzie Zamówień Publicznych sprawę z odwołania od decyzji zamawiającego — Enion z Krakowa.

Jeden z ośmiu

Przedmiotem zamówienia była budowa hurtowni danych obrotu energią. W przetargu startowało ośmiu wykonawców. W toku postępowania odrzucono siedem ofert — ze względu na błędy formalne. Pozostał jedynie krakowski ComArch. Według przedstawicieli konsorcjum, zamawiający naruszył przepisy ustawy o zamówieniach — dlatego wnieśli odwołanie.

Jedynym formalnym zarzutem zamawiającego wobec oferty konsorcjum był źle sformułowany zapis dotyczący umowy.

Błąd w terminie

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamawiający wyraźnie poinformował kontrahentów o tym, iż wynagrodzenia będzie wypłacał w terminie 21 dni od otrzymania faktury VAT. Odwołujący natomiast w swojej ofercie zamieścił zdanie w nieco zmienionej wersji — zamiast „otrzymania” napisał „wystawienia”. Podobno był to wyłącznie błąd stylistyczny, jednak zaważył na wyroku.

Zespół arbitrów oddalił odwołanie. W uzasadnieniu podał, iż zamawiający poinformował, w jaki sposób będzie przeprowadzał płatności wynagrodzeń. Zapis, jaki pojawił się w ofercie odwołującego, może być prawdziwy wyłącznie wtedy, kiedy wystawione faktury przekaże zamawiającemu tego samego dnia — a tego nie może być pewien.

Tym samym treść dokumentu w ofercie konsorcjum była niezgodna merytorycznie ze specyfikacją i faktycznie podlegała odrzuceniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Konsorcjum czterech firm straciło zamówienie