Konstytucja podchodzi do egzaminu

opublikowano: 29-04-2018, 22:00

Będziemy tłumaczyć urzędnikom, że Konstytucja biznesu musi chronić przedsiębiorców — zapewnia Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości

Od 30 kwietnia obowiązuje pakiet 5 ustaw składających się na tzw. Konstytucję biznesu, której trzonem jest ustawa Prawo przedsiębiorców (zastąpiła ustawę o swobodzie działalności gospodarczej). Przypomniało o tym w piątek kierownictwo Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) na specjalnym spotkaniu z dziennikarzami oraz przedstawicielami organizacji pracodawców. To ukoronowanie żmudnych, blisko półtorarocznych prac w rządzie i parlamencie nad aktem, który MPiT nazywa „kartą praw podstawowych”.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, twierdzi, że Konstytucja biznesu to najbardziej kompleksowa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat. Od dziś przedsiębiorcy mogą to weryfikować.
Zobacz więcej

DZIEŁO 30-LECIA?:

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, twierdzi, że Konstytucja biznesu to najbardziej kompleksowa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat. Od dziś przedsiębiorcy mogą to weryfikować. Fot. Marek Wiśniewski

Jak urzędnik z przedsiębiorcą

— Konstytucja biznesu ma przede wszystkim pomóc na nowo zbudować partnerskie relacje między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwiać założenie oraz prowadzenie firm w Polsce — powiedziała Jadwiga Emilewicz, szefowa MPiT.

Określenie Konstytucja biznesu nie oznacza, niestety, że będzie ona miała prymat nad wszystkimi innymi ustawami gospodarczymi i podatkowymi. Będzie miała formalnie taką samą rangę i to może być jej największą słabością, ponieważ urzędnicy, np. skarbowi, będą mogli przyznawać pierwszeństwo innym ustawom, m.in. ordynacji podatkowej.

Za niestosowanie przepisów Konstytucji biznesu nie grożą żadne sankcje. Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, zapewnia jednak, że nie ma powodów do większych obaw.

— Przedsiębiorcy będą mieli w jednym miejscu zapisane swoje uprawnienia i łatwiej im będzie po nie sięgnąć w relacjach z administracją. Jeżeli urzędnik nie będzie respektował zapisów Konstytucji biznesu, przedsiębiorca będzie mógł powołać się na jej zapisy i na ich podstawie zaskarżyć decyzje urzędnicze. Należy zaznaczyć, że sądy już od dłuższego czasu powołują się na zasady ogólne zawarte w Konstytucji RP i ustawach. Posiadanie pod ręką Konstytucji biznesu ułatwi firmom odwoływanie się do sądów, gdy będzie taka konieczność — uważa Mariusz Haładyj.

Premia za przestrzeganie

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że rząd zamierza uzmysłowić urzędnikom konieczność stosowania się do Konstytucji biznesu.

— Będziemy tłumaczyć, jaka jest intencja przyjęcia tych regulacji i jaki powinien być wymiar praktyczny. Konstytucja biznesu to nie jest zbiór pobożnych życzeń. Będziemy gwarantem, że będzie stosowana w praktyce — obiecała minister.

MPiT zastanawia się nad specjalnym premiowaniem urzędników, którzy będą ją respektować. Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiada „remanent” w związku z wejściem w życie konstytucji.

— Zapewne będzie ona wskazywać naszym urzędnikom, jak być partnerem dla przedsiębiorców. Jednak już teraz jest w systemie prawnym wiele zasad gwarancyjnych, których przestrzeganie należałoby poprawić. Spodziewam się, że wejście w życie Konstytucji biznesu będzie dla organów skarbowych dobrym powodem do zrobienia swoistego „remanentu” regulacji, które powinny być respektowane — powiedział Paweł Cybulski. Środowiska przedsiębiorców ciepło przyjęły biznesową konstytucję.

— Jej zaletą jest głównie to, że… wreszcie jest. Czytać ją powinni przede wszystkim urzędnicy, którzy przedsiębiorców traktują jak wrogów, jak ofiary, które można dowolnie męczyć każdym dostępnym przepisem — nawet wbrew wyrokom sądowym, wbrewministerialnym okólnikom. Partnerstwo, nie prześladowania, to jest sens konstytucji — stwierdził Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Przyznał, że słabą stroną Konstytucji biznesu jest zbyt duża liczba wyjątków od ograniczeń kontroli.

— Ich nadmiar może zniweczyć wysiłek włożony w próbę okiełznania uciążliwości kontroli firm — twierdzi Andrzej Malinowski. © Ⓟ

Kluczowe paragrafy

Najważniejsze nowości dla firm wprowadzone Konstytucją biznesu

Zapisanie w ustawie podstawowych praw przedsiębiorców, np. zasady „co nie jest prawnie zabronione, jest dozwolone”, domniemania uczciwości przedsiębiorcy, pewności prawa, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy

Tzw. ulga na start, czyli zwolnienie ze składek na ZUS przez pierwszych sześć miesięcy działalności gospodarczej (po tym czasie obowiązuje przez dwa lata tzw. mały ZUS)

  • Obowiązek wydawania przez organ administracji objaśnień prawnych, które mają prostym językiem wyjaśniać skomplikowane przepisy
  • Powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców
  • Możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej (działalność na małą skalę bez konieczności rejestracji)
  • Możliwość bezterminowego zawieszania działalności gospodarczej
  • Obowiązek poprzedzania kontroli analizą prawdopodobieństwa naruszenia prawa (z pewnymi wyjątkami)
  • Zakaz wykorzystywania przeciwko firmom dowodów zdobytych niezgodnie z zapisami Konstytucji biznesu

Jedną z pięciu ustaw składających się na tzw. Konstytucję biznesu jest ulga na start, o której więcej na str. 10

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu