Czytasz dzięki

Konsumpcja ciągnie gospodarkę za uszy

opublikowano: 25-11-2019, 22:00

Kowalski na zakupach wciąż zapewnia relatywnie wysoki wzrost PKB, choć także tu można dostrzec skutki spowolnienia

W październiku sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w ujęciu rocznym wzrosła o 4,6 proc., o 0,5 pkt proc. przekraczając rynkowe oczekiwania. Najlepiej wyglądała sprzedaż mebli oraz artykułów RTV i AGD, która wzrosła 10,9 proc. Najmniej wzrosła natomiast sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, która była tylko o 0,9 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Niewidzialne 500+

Równie ciekawe jak to, co widać w danych GUS, jest to, czego w nich nie widać.

— Dane nie pokazują pozytywnego wpływu wypłaty 13. emerytury oraz rozszerzenia świadczenia 500+ na dynamikę sprzedaży detalicznej. Potwierdza to nasze przypuszczenia, że impuls fiskalny w znaczącej części jest kierowany na konsumpcję w jednostkach mikro lub konsumpcję usług [budowlanych, edukacyjnych — red.], która nie jest ujęta w miesięcznych danych publikowanych przez GUS [uwzględniających jedynie sprzedaż detaliczną w jednostkach zatrudniających powyżej 9 osób — red.]. Sugerowałoby to, że prawdziwy skutek impulsu fiskalnego będzie widoczny dopiero po corocznym badaniu mikroprzedsiębiorstw w 2020 r. — twierdzi Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP.

W grę wchodzi też inne wyjaśnienie.

— Nie można wykluczyć, że środki z impulsu fiskalnego są w większej proporcji niż poprzednio oszczędzane [świadczenie jest wypłacane relatywnie lepiej sytuowanym rodzinom — red.]. Potwierdzeniem takiej tezy jest obserwowany w ostatnim czasie wzrost popularności obligacji detalicznych [przy stabilnym wzroście depozytów i napływu do TFI — red.]. Szacujemy, że „nadprogramowy” wzrost zainteresowania obligacjami to ok. 2 mld zł w III kwartale [40 proc. wartości nowego 500+ — red.] — mówi Urszula Kryńska.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Odsiecz minimalna

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, zwraca uwagę, że konsumpcyjny apetyt hamuje pogarszająca się sytuacja przedsiębiorców.

— Czynnikami oddziałującymi w kierunku zwiększenia rocznej dynamiki konsumpcji pozostają rozszerzony program 500+ i utrzymujące się bardzo dobre nastroje konsumenckie, znajdujące odzwierciedlenie w odnotowanej w badaniach GUS wysokiej skłonności gospodarstw domowych do dokonywania „ważnych zakupów”. W przeciwnym kierunku oddziałuje obserwowane w ostatnich miesiącach wyhamowanie wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, przyczyniające się do spowolnieniawzrostu realnego funduszu płac i w konsekwencji wolniejszego wzrostu popytu konsumpcyjnego — uważa ekonomista Credit Agricole.

W przyszłym roku efekt spowolnienia ma jednak zostać zneutralizowany.

— Począwszy od 2020 r. efekt gorszej sytuacji przedsiębiorstw zostanie skompensowany przez silny wzrost płacy minimalnej, powodujący wzrost rocznej dynamiki płac i funduszu wynagrodzeń — prognozuje Jakub Borowski.

Analitycy wstrzymują się z korektami prognoz PKB do momentu publikacji szczegółowych danych za trzeci kwartał. Pewne jest, że w listopadzie i grudniu konsumpcja będzie rosnąć ze względu na Boże Narodzenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane