Kontenerowy gigant podwyższył prognozę

opublikowano: 03-08-2021, 09:36

A.P. Moller-Maersk, największy na świecie morski przewoźnik kontenerowy podwyższył prognozę tegorocznego zysku w związku z bezprecedensowym wzrostem stawek frachtu i rosnącym handlem międzynarodowym.

Duński gigant ogłosił, że spodziewa się w tym roku zysku EBITDA w przedziale 18-19,5 mld USD. Wcześniej zapowiadał 13-15 mld USD. Zysk operacyjny ma wynieść 14,0-15,5 mld USD wobec wcześniej zapowiadanych 9-11 mld USD.

fot. Reuters/Forum
fot. Reuters/Forum

Przez miniony rok stawki frachtu biły kolejne rekordy w związku z ożywieniem popytu przy ograniczonych możliwościach przewozu. Konsumenci, mając ograniczone możliwości wydawania pieniędzy z powodu restrykcji wymuszonych przez pandemię, zwiększali zakupy importowanych dóbr. Z drugiej strony w transporcie morskim pojawiły się problemy m.in. niedoboru kontenerów i statków, czy niedostatecznych zdolności przeładunkowych w portach.

Stawki frachtu są obecnie na poziomie niemożliwym do dłuższego utrzymania się i powinny spadać w przyszłym roku, uważa Lee Klaskow, analityk Bloomberg Intelligence. Jego zdaniem, choć zyski przewoźników kontenerowych osiągną szczyt w 2021 roku, to w przyszłym mogą utrzymać się na wysokim poziomie wobec historycznej średniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane