Kopalnia, która zarabia

Maria Trepińska
26-01-2004, 00:00

Kopalnia Bogdanka poprawiła w 2003 r. wyniki. Nastroje jej szefów psuje jedynie wciąż niepewna sytuacja właścicielska.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdan- ka (LWB), potocznie nazywana kopalnią Bogdanka, ma już wstępne wyniki finansowe za 2003 r. Jest się czym pochwalić. Spółka wypracowała około 47 mln zł zysku netto. W 2002 r. wynosił on 28,2 mln zł. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 789,1 mln zł, czyli były o 76 mln zł większe niż w 2002 r.

Jest coraz lepiej...

Bogdanka nie jest objęta ustawą górniczą, która przewiduje m.in. oddłużenie branży czy sfinansowanie osłon socjalnych dla odchodzących górników

— Rok 2003 jest kolejnym, w którym Bogdanka korzysta z dobrze przeprowadzonej restrukturyzacji — mówi Stanisław Stachowicz, prezes Bogdanki.

Kopalnia zatrudnia 3,2 tys. osób i nie zamierza redukować załogi.

Plany na 2004 r. zakładają wypracowanie przychodów na poziomie z 2003 r., a zysk netto ma być wyższy o blisko 3 mln zł.

— Mamy już podpisane kontrakty na ten rok na dostawy węgla dla energetyki. Udało nam się wynegocjować dobre ceny — dodaje Mirosław Taras, rzecznik spółki LWB.

...ale los nadal niepewny

Bogdanka nie ma natomiast szczęścia do prywatyzacji. Pod koniec października 2003 r. Piotr Czyżewski, były minister skarbu, unieważnił przetarg , ponieważ uznał, że potencjalni inwestorzy nie zapewnili w ofertach odpowiednich środków na dalszy rozwój kopalni. O jej przejęcie od kilku lat zabiega stołeczna firma Multico Zbigniewa Jakubasa oraz centrala handlowa Kolmex i spółka pracownicza Korporacja Gwarecka.

Ciągle zmieniają się koncepcje MSP co do przyszłości lubelskiej kopalni. Ostatnia, którą opracował w grudniu Andrzej Szarawarski, wiceminister skarbu, przewiduje połączenie kopalni z Elektrownią Kozienice, głównym odbiorcą jej węgla. Pomysł nie jest nowy. O tym, czy zostanie wprowadzony w życie, zdecyduje Rada Ministrów, która ma przyjąć rządowy program prywatyzacji branży w najbliższym czasie.

Bogdanka jest jedyną kopalnią, która pozostaje bezpośrednio w gestii resortu skarbu. Zgodnie z rządowym programem restrukturyzacji górnictwa, pozostałe kopalnie i spółki węglowe na czas reformy podlegają resortowi gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kopalnia, która zarabia