Kopex chce zwiększać udział przychodów zagranicznych

ISBNews
14-11-2013, 16:01

Kopex stawia na zwiększanie udziału przychodów z zagranicy wobec słabej koniunktury na krajowym rynku. Zagraniczne kontrakty mają też znacznie lepszą rentowność, poinformował prezes spółki Józef Wolski.

"Chcemy się uniezależnić od słabej koniunktury na krajowym rynku, więc staramy się zwiększać udział przychodów z zagranicy w wynikach Kopeksu. W strukturze geograficznej przychodów widać wzrost wpływów ze strategicznego dla nas rynku chińskiego oraz z Argentyny. Odnotowaliśmy niestety spadek przychodów na rynku rosyjskim, ale tu też w najbliższym czasie spodziewamy się istotnej poprawy" - powiedział Wolski, cytowany w komunikacie.

Dzięki wysokiemu udziałowi sprzedaży zagranicznej Kopeksowi udało się zredukować negatywny wpływ sytuacji na krajowym rynku na sprzedaż i zyskowność, podkreśla spółka.

W 2011 r. sprzedaż zagraniczna stanowiła 32 % całości, w 2012 r. było to 41%, zaś w I-III kw. 2013 r. -już 50% (przy czym w samym III kw. br. - 54%), podano w materiałach firmy.

"Kontrakty podpisywane poza granicami kraju, szczególnie w Azji i Ameryce Południowej są dla nas bardzo ważne również ze względu na znacznie lepszą rentowność"  – dodał Wolski.

Na wyniki spółki w kolejnych kwartałach może ponadto wpłynąć realizacja programu restrukturyzacji Grupy, a co za tym idzie optymalizacji wykorzystania majątku oraz redukcja długu netto, czytamy dalej.

W trzecim kwartale 2013 roku zysk netto Kopeksu wyniósł 29,26 mln zł wobec 2,36 mln zł. w poprzednim kwartale. Zysk operacyjny spółki wyniósł w III kw. 39,83 mln zł, przy przychodach 388,8 mln zł. Łączny zysk netto Spółki za trzy pierwsze kwartały 2013 roku wyniósł 41,36 mln zł. przy łącznych przychodach ze sprzedaży rzędu 1.100 mln zł.

"To zdecydowanie najlepszy jak dotychczas kwartał w tym roku. Zysk netto Kopeksu za trzeci kwartał jest ponad dwukrotnie wyższy niż za całe pierwsze półrocze" - skomentował prezes wyniki w III kw.

Największy udział we wzroście przychodów i zysków Kopeksu miał segment maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego. Sprzedaż kw/kw wzrosła w nim o prawie 16% i wyniosła 182,18 mln zł, przy rentowności EBIT 20,1%. Istotny wzrost sprzedaży nastąpił również w segmentach urządzeń elektrycznych oraz maszyn i urządzeń dla górnictwa odkrywkowego, czytamy dalej.

Od trzech kwartałów rośnie również wartość zamówień Kopeksu. W III kw. 2013 roku w core business backlog Grupy wyniósł 1,57 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 4% kw/kw i spadek o 4% r/r.

Grupa systematycznie zmniejsza również zadłużenie netto. Na koniec trzeciego kwartału zostało ono zredukowane do 513 mln zł., o 28% mniej niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2012 r. przychody spółki wyniosły 2,02 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kopex chce zwiększać udział przychodów zagranicznych