Korekta zgodna z oczekiwaniami

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 13-09-2021, 08:10

Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień korekty. Wall Street spadała na każdej sesji tygodnia. Presji poddały się rynki europejskie, gdzie najważniejsze indeksy straciły razem z przewodnikami z USA.

Na plan pierwszy warto wybić spadek DJIA, który oddał 2,2 procent, co przekłada się na największą stratę z grona najpopularniejszych indeksów. Nasdaq Composite oddał 1,3 procent przy spadku S&P500 o 1,7 procent. Dla porównania grający cały tydzień - a nie tylko cztery dni, jak indeksy amerykańskie - niemiecki DAX stracił 1,1 procent przy spadku francuskiego CAC o 0,4 procent. Relatywnie słabsza postawa DJIA była w największym stopniu spowodowana reakcją inwestorów na dane makro, które konsekwentnie wskazują, iż dynamika wzrostu gospodarczego łapie zadyszkę wyzwoloną min. wzrostem liczby zakażeń. W konsekwencji kapitał szuka swojej szansy w spółkach wzrostowych, a redukuje pozycje w cyklicznych. W sumie jednak zakończony tydzień miał w sobie więcej solidarnej korekty niż obserwowanej w poprzednich dwóch tygodniach rotacji w ramach pozycjonowania się pod słabszą dynamikę wzrostu gospodarczego i gry w kontekście pozycjonowania się pod kolejne fale pandemii.

Z perspektywy układu sił na rynkach trudno jednak mówić o zaskoczeniu. Korekta – zwłaszcza na Wall Street – rysowała się na horyzoncie i można było szukać raczej pretekstu do jej uruchomienia niż głębokich uzasadnień. Stały się nim dane makro, które seryjnie ostrzegają przed spadkiem dynamiki wzrostu gospodarczego, pogarszającymi się nastrojami wśród konsumentów i wreszcie niepewnością, co do dalszego scenariusza. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż powakacyjne wejście w notowania wrześniowe, tradycyjnie relatywnie słaby okres dla rynków akcji, odbyło się w kontekście szybowania przez indeksy na historycznych maksimach. W praktyce rynek stawiał przed graczami pytania o przestrzeń do dalszych zwyżek bez korekty, gdy średnie testują psychologiczne bariery. W naszej opinii – co podkreślaliśmy w komentarzach poprzednich – korekta była koniecznością i w pewnym sensie oczywistością w okresie, w którym wyceny muszą zostać uatrakcyjnione, by pojawiła się szczelina do gry o zamknięcie roku w pobliżu historycznych maksimów, a nawet na nowych rekordach. W konsekwencji spadki uznajemy za gwarancje kontynuacji hossy i bazę pod kreślenie nowych rekordów na przełomie roku.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W bliskim terminie widzimy ryzyko pogłębienia korekty i przygotowanie gruntu pod spotkanie giełd z wynikami spółek za III kwartał. W tym kontekście oczekujemy jednak raczej rotacji kapitałów z jednych sektorów do drugich, niż jakiego solidarnego ruchu. Wcześniej przed rynkami ryzyko związane z wrześniowym posiedzeniem FOMC i sygnałem ze strony Fed o terminie rozpoczęcia redukowania programu płynnościowego. W praktyce rynki akcji będą musiały uwzględnić w cenach również relacje pomiędzy walutami i dolarem oraz wpływ kondycji ostatniego na rynek surowcowy. W każdym scenariuszu zakładamy jednak, iż im głębsze będą korekty, tym większa przestrzeń do dalszych wzrostów i większe szanse na dobry przełom roku. Fundament dla dalszych wzrostów widzimy we wzroście gospodarczym, który nie będzie już tak duży, jak np. w USA w II kwartale, ale perspektywy będą wystarczająco czytelne, by zachęcały do nowych zakładów o nowe historyczne maksima średnich. W zarysowanym kontekście warto też brać pod uwagę scenariusz, w którym zmienność będzie większa, a handel mniej jednokierunkowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane