Korekta złapała zadyszkę

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 27-05-2022, 18:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Piątkowe notowania na rynku warszawskim skończył się relatywnie mocnym spadkiem koszyka WIG20, przy nieco lepszej postawie indeksów spółek o mniejszych kapitalizacjach.

Przy stracie WIG20 zbliżonej do 0,9 procent indeksy mWIG40 i mMIg80 spadły - odpowiednio – o 0,1 procent i 0,3 procent. W efekcie indeks szerokiego rynku WIG oddał 0,6 procent.

Słabość WIG20 była głównie pochodną spadków spółek sektora bankowego, który został przeceniony grupowo w wyniku reakcji rynku na obniżenie rekomendacji dla PKO Bp przez analityków jednego z amerykańskiego banków. Spadek PKO o 3,4 procent rozlał się podażą po sektorze, którego indeks WIG-Banki stracił dziś blisko 2 procent. W ramach tego impulsu w WIG20 przecenione zostały wszystkie banki. Akcje Pekao straciły niemal 2,9 procent przy spadku mBanku o 0,4 procent i przecenie Santandera o 0,3 procent.

Czytelnie słabszy był również sektor energetyczny. Cena akcji PGE spadła o 2,6 procent, co przełożyło się na wspomnianą słabość WIG20. Z perspektywy technicznej sesja nie miała historii. WIG20 zaczął dzień w środku konsolidacji ograniczanej poziomami 1850 pkt. i 1800 pkt., a skończył handel w rejonie 1811 pkt. Dzięki przetestowaniu wsparcia na dolnym ograniczeniu konsolidacji rynek wchodzi w nowym tydzień w trendzie bocznym wspierany między innymi czytelnym spadkiem aktywności.

W nieco szerszej perspektywie bilansem tygodnia jest również sygnał, iż 200-punktowa fala wzrostowa z rejonu 1650 pkt. złapała zadyszkę w rejonie 1850 pkt. Wykres WIG20 wysyła czytelny sygnał, iż 12-procentowa fala wzrostowa wymaga korekty, którą hamuje dobra postawia giełd bazowych. Przed rynkiem decyzja o kierunku wybicia z półki 1850-1800 pkt., która pozwoli policzyć się stronom rynku w nowym układzie technicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane