Korona osłabiła złotego

Marek Wołos
opublikowano: 06-06-2006, 00:00

Kurs złotego znajdował się wczoraj pod delikatną presją spadkową wywołaną ubiegłotygodniową falą przeceny aktywów z emerging markets. Ponadto zwiększoną podaż polskiej waluty i wzmocnienie euro do 3,96 zł wywołały wyniki wyborów w Czechach, na które inwestorzy zareagowali poranną wyprzedażą korony. Przy względnie stabilnym kursie EUR/USD notowania dolara pozostawały w przedziale 3,04-3,06 zł.

Czynnikiem ryzyka dla rynków naszego regionu będzie sytuacja w Czechach. Wybory parlamentarne, które odbyły się tam w miniony weekend, nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia — czołowe partie uzyskały po tyle samo mandatów. Wywołuje to obawy o los reform fiskalnych oraz kierunek polityki gospodarczej. Rynek już teraz wycenił przyszłą niepewność polityczną w Czechach i zmniejszył wartość korony wobec euro o blisko 1 proc. Warto przypomnieć, że za kilka tygodni odbędą się wybory na Słowacji i w razie negatywnego ich wyniku podaż walut naszego regionu może się nasilić.

W tym tygodniu rynek skupi uwagę na informacjach z USA i strefy euro. Wpłyną one na kurs EUR/USD i przełożą się na notowania naszej waluty. Na wczoraj wieczór w Waszyngtonie zaplanowano spotkanie szefów najważniejszych banków centralnych świata. Rynek będzie dziś analizował wystąpienia prezesa ECB i szefa Fed. Spodziewa się kontynuacji podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie, dużą niewiadomą jest natomiast polityka Fed. Gracze rynkowi liczą się z tym, że w czerwcu nie dojdzie do zapowiadanej pauzy w cyklu podwyżek stóp procentowych.

Ważnym wydarzeniem będzie czwartkowe posiedzenie ECB. Analitycy spodziewają się podwyżki stóp o 25 pkt baz. Wczoraj rano pojawiły się pogłoski o podwyżce o 50 pkt. I to one wypchnęły kurs euro na nowy tegoroczny szczyt — 1,2980 USD.

Marek Wołos, Dom Maklerski TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu