Czytasz dzięki

Koronawirus wyhamował transakcje

opublikowano: 20-04-2020, 22:00

Pierwszy kwartał na rynku nieruchomości komercyjnych wróżył rekord. Koronawirus zabił te nadzieje.

Wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne w Polsce sięgnęła w I kw. 2020 r. prawie 1,8 mld EUR. Rekordzistami były segment magazynowy i biurowy — podkreśla JLL. W segmencie magazynowym zrealizowano transakcje na ponad miliard EUR (według AXI Immo kwota ta wynosiła nawet 1,46 mld EUR), czyli więcej niż w całym 2019 r.

W segmencie biurowym właścicieli zmieniły obiekty o wartości prawie 620 mln EUR. Oznacza to, że oba segmenty zanotowały najlepszy początek roku w swojej historii. Wartość transakcji w segmencie handlowym wyniosła około 110 mln EUR, a w mieszkaniowym ponad 40 mln EUR. Eksperci Cushman & Wakefield podkreślają, że na sektory biurowy i — przede wszystkim — magazynowy przypadło prawie 95 proc. kwoty wszystkich transakcji. Według JLL najwięcej zapłacili: Savills Investment Management za pięć obiektów Panattoni (188 mln EUR), CGL za portfel parków dystrybucyjnych Hines (140 mln EUR) oraz Credit Suisse za biurowiec High5ive firmie Skanska (nie ujawniono kwoty).

W całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), według wstępnych szacunków ekspertów Colliers International, w I kw. kwota transakcji inwestycyjnych, mimo rozwoju pandemii COVID-19 w marcu, utrzymała się na wysokim poziomie i wyniosła 3,7 mld EUR. W porównaniu z I kw. 2019 r. wzrost wyniósł 68 proc. Liderem w regionie pozostała Polska — z 48-procentowym udziałem w wartości transakcji. Na drugim miejscu są Czechy — 39 proc., następnie Słowacja — 5 proc., Rumunia — 4 proc. oraz Węgry i Bułgaria — po 2 proc. Według szacunków Colliers International kolejne miesiące na rynku inwestycyjnym CEE nie będą tak korzystne jak początek roku.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Spodziewamy się, że ograniczenia wprowadzone po to, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo i zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa, np. wstrzymanie lotów i zamknięcie granic, znacznie wpłyną na kwotę transakcji w drugim i trzecim kwartale, a to dlatego, że strony transakcji nie mogą się spotkać czy zobaczyć nieruchomości — mówi Kevin Turpin, dyrektor regionalny ds. badań rynku na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers International.

Jego zdaniem inwestorzy w naszym regionie nadal wykazują się dużym apetytem. Ponadto kwota kapitału, który może zostać zainwestowany, również pozostaje wysoka, a nawet może wzrosnąć. Wielu inwestorów wstrzymuje jednak decyzje do czasu, gdy sytuacja się wyjaśni, szczególnie w kwestii finansowania, wycen i możliwości obejrzenia potencjalnej nieruchomości. W Polsce również, według ekspertów Cushman & Wakefield,większość inwestorów wstrzymuje się z nowymi transakcjami.

— W kolejnym kwartałach planowane jest zamknięcie dużych transakcji platformowych podpisanych w ostatnim czasie, które będą miały duży wpływ na wolumen transakcyjny w 2020 r. Mimo to prognozujemy, że 25- -35 proc. transakcji planowanych na ten rok nie zostanie zrealizowanych lub zostanie przesuniętych na przyszły rok — mówi Soren Rodian Olsen, partner, szef działu rynków kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane