Kossowski: upublicznienie PGNiG jest słuszne

Polska Agencja Prasowa SA
09-09-2005, 10:50

Upublicznienie Polskiego Górnictwa  Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) jest słuszne i będziemy je realizować -poinformował w piątek w czasie XV Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PGNiG Marek Kossowski.

Upublicznienie Polskiego Górnictwa  Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) jest słuszne i będziemy je realizować -poinformował w piątek w czasie XV Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PGNiG Marek Kossowski.

    Kossowski uczestniczy w panelu dot. możliwości dywersyfikacji dostaw gazu do Europy Środkowej.

    Szef PGNiG odniósł się do komentarzy nt. podpisanej w czwartek w Berlinie między Rosją i Niemcami umowy o budowie pod dnem Bałtyku Gazociągu Północnego. Jego zdaniem, w komentarzach tych jest zbyt wiele wątków politycznych, a mniej ekonomicznych. "A czy ktoś widział business plan tej inwestycji?" - pytał retorycznie Kossowski.

    Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz dywersyfikacji dostaw szef PGNiG powiedział, że w sobotę zostanie otwarty gazociąg polsko-ukraiński, który na razie zasili rejon Hrubieszowa. Docelowo ma przesyłać miliard metrów sześć. gazu. 

    W opinii prezesa, innym sposobem dywersyfikacji dostaw gazu ma być gazociąg budowany w Polsce Północno-Zachodniej, który docelowo przesyłać ma do 7 mld metrów sześć. gazu.

    Kossowski powiedział również, że PGNiG prowadzi rozmowy z "poważnymi inwestorami zachodnimi na temat możliwości budowy terminala dla gazu skroplonego w okolicach Trójmiasta".

    Prezes podkreślił, że spółka analizuje tzw. projekt Gazociągu Nabucco, mającego połączyć irańskie złoża gazu,stanowiące 18 proc. światowych zasobów, z Europą. Po otrzymaniu wszystkich dokumentów podejmie decyzję, czy PGNiG może być jedynie odbiorcą tego gazu, czy też stanie się jednym z inwestorów tego projektu. Dodał, że analizowany jest także gazociąg sarmacki, którym przesyłany byłby gaz  kaspijski przez Gruzję i Ukrainę.

    Jego zdaniem, wszystkie te plany zwiększą dywersyfikację gazu do Polski, a rolą polskich władz jest zabiegać o to, by UE pomogła nam w rozmowach z Rosjanami, aby ci nie przeszkadzali nam w realizacji tych projektów. Dodał, że wie, iż takie działania podjął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Poradził, by politycy przyszłej koalicji postępowali tak samo.

    Pod koniec sierpnia Kossowski powiedział PAP, że PGNiG, który z oferty publicznej może pozyskać od 2,2 mld zł do 2,7 mld zł, dzięki środkom z emisji zamierza przyspieszyć prace związane z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski.

    Kossowski powiedział wówczas, że PGNiG rozpoczęło już rozmowy o możliwości sprowadzania gazu skroplonego - z Libią, Algierią i Francją, która dysponuje najbardziej zaawansowaną technologią przewozu tego paliwa drogą morską. PGNiG rozważa możliwość zaangażowania się w wybudowanie gazociągu z Ukrainy, który mógłby być ułożony wzdłuż mającego powstać ropociągu Odessa-Brody-Płock.

 Wiceprezes i doradca ds. energii w firmie Wood Mackenzie, Tim Lambert powiedział, że kraje Europy, a w szczególności Polska, mają niewiele możliwości dywersyfikacji dostaw gazu z kierunków innych niż rosyjski. Jego zdaniem, alternatywne źródła dostaw z państw Azji Środkowej, czyli Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu, są niepewne.

    Wyjaśnił, że Turkmenistan posiada duże zasoby gazu, jednak do końca nie wiadomo, jak duże i nie wiadomo, kto zainwestuje w ich wydobycie. Kazachstan - jak powiedział - posiadający duże zasoby tego surowca, może być bardziej zainteresowany rynkiem chińskim niż rosyjskim. Natomiast Uzbekistan - choć ma spore zasoby gazu - jest jednocześnie dużym konsumentem surowca. 

    Lambert podkreślił, że trzeba liczyć się z faktem, iż  rosyjski gaz będzie drożał. Zapotrzebowanie krajów UE na gaz wynosi ok. 300 mld metrów sześć. Tymczasem - jak wyjaśnił -  największy dostawca gazu do Europy, rosyjski Gazprom, chce wyeksportować jedynie 180 mld metrów sześć. tego surowca.

    Według Lamberta, Europa musi poszukiwać alternatywnych źródeł dostaw gazu. Jego zdaniem, takim źródłem może stać sięgaz skroplony. Podkreślił jednak, że europejczycy bardzo poważnie podchodzą do planów odbudowy energii nuklearnej oraz badań nad czystą energią węgla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kossowski: upublicznienie PGNiG jest słuszne