Kotecki: w 2013 wzrost PKB 1,2-1,3 proc. lub wyżej

PAP
opublikowano: 20-08-2013, 18:30

Ludwik Kotecki, główny ekonomista resortu finansów, podtrzymał we wtorek prognozę wzrostu PKB w 2013 r. na poziomie 1,2-1,3 proc., zaznaczając, że może to być bliżej 1,5 proc.

"Dzisiejsze dane i ostatnie dane, także te podatkowe (...) pokazują, że ożywienie rozpoczyna się. Można ostrożnie mówić, że ono się rozpoczęło w czerwcu, lipcu. (...) Ja bym podtrzymał to, co mówiłem wcześniej, to jest bezpieczną prognozę, jaką jest 1,2-1,3 proc. (wzrostu PKB - PAP)" - powiedział Kotecki we wtorek w TVN CNBC.

"Po danych o produkcji (...) to może być nawet lepiej, nawet te półtora procent" - dodał.

GUS we wtorek podał, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 6,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,5 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w lipcu wzrostu produkcji o 4,6 proc. rdr oraz spadku o 0,4 proc. mdm.

W projekcie ustawy budżetowej na 2014 rok, rząd zakłada, że wzrost PKB wyniesie 2,5 proc., a inflacja średnioroczna 2,4 proc., ale we wtorek Kotecki zasygnalizował, że inflacja może być niższa od założeń.

"O 2,5 proc. (wzrostu PKB - PAP) byłbym spokojniejszy. (...) Patrząc na ostatnie informacje inflacja może być niższa" - powiedział główny ekonomista resortu finansów.

Pytany o kurs złotego Kotecki odpowiedział: "Fundamentalnie w takich warunkach może zmierzać tylko w jedną stronę: łagodnej aprecjacji, tego bym oczekiwał".

"W krótkim terminie możliwe okresy deprecjacji" - zaznaczył.

Kotecki spodziewa się okresu stabilizacji stóp procentowych NBP.

"Ja bym się nie spodziewał szybkich decyzji RPP w żadną stronę" - powiedział.

Kotecki ma nadzieję, że deficyt w 2013 r. będzie niższy niż założone w nowelizacji budżetu.

Główny ekonomista MF zwraca uwagę, że dla resortu finansów struktura wzrostu PKB nie jest zbyt korzystna.

"Wzrost napędzany jest eksportem obciążonym zerową stawką VAT" - powiedział Kotecki.

Jednak, jak ocenia Kotecki, uwzględniając na dane krajowe, popyt krajowy zaczyna przyspieszać.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok ze wzrostem deficytu o około 16 mld zł z 35,6 mld zł zapisanych w ustawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kotecki: w 2013 wzrost PKB 1,2-1,3 proc. lub wyżej