Kowalski przytłoczony rachunkami

15-05-2017, 22:00

Wydatki na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu pochłaniają ponad 25 proc. budżetu statystycznego Polaka — wynika z analizy Open Finance, przeprowadzonej na podstawie danych GUS.

Z takim wynikiem zajmujemy piąte miejsce w Europie. Co ważne, dane GUS nie uwzględniają np. kosztów związanych z zakupem mieszkania na kredyt. Tymczasem w co dziesiątej polskiej rodzinie miesięczna rata pochłania ważną część domowego budżetu. Uwzględniono natomiast koszty ogrzewania i nośników energii, a także m.in. opłaty za dostarczenie mediów, odprowadzenie nieczystości, zakup mebli, AGD, środków czystości i remontów. Wydatki na mieszkanie w ostatnich 10 miesiącach wzrosły z 271,6 zł do 275,4 zł, ustanawiając historyczny rekord. To znaczy, że dwuosobowa rodzina wyda na ten cel średnio trochę ponad 550 zł miesięcznie. Jak wynika z danych GUS, w kwietniu 2017 r. wyraźnie podrożały gaz i wywóz śmieci. Więcej płacono też za zaopatrzenie w wodę i usługi kanalizacyjne, najem mieszkań, opał, usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego i artykuły włókiennicze. Staniały natomiast środki czyszczące i konserwujące oraz AGD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kowalski przytłoczony rachunkami