KPWiG: Puławy mogą iść na giełdę

Anna Bytniewska
13-06-2001, 00:00

KPWiG: Puławy mogą iść na giełdę

Wczoraj Komisja Papierów Wartościowych i Giełd podjęła decyzję o dopuszczeniu Zakładów Azotowych Puławy do obrotu giełdowego. Stało się tak wbrew woli załogi firmy. 73 proc. opowiedziało się przeciwko kontynuacji procesu prywatyzacji, a 92 proc. zażądało zmiany statutu spółki, aby w przypadku sprzedaży firmy gwarantował on Skarbowi Państwa zachowanie docelowo 51-proc. pakiet akcji. Związkowcy poinformowali komisję o swoim stanowisku, ale — przynajmniej na razie — nie odnieśli zamierzonego rezultatu. ZA Puławy zaoferują do 4,750 mln akcji serii A oraz do 2,720 mln nowych akcji serii B.

KPWiG na wtorkowym posiedzeniu dopuściła do publicznego obrotu wszystkie akcje serii A należące do Skarbu Państwa. MSP ma obecnie 13,600 mln akcji spółki, co stanowi 100 proc. kapitału akcyjnego.

Skarb Państwa sprzeda w ofercie publicznej do 35 proc. akcji serii A Puław. Środki z ich sprzedaży pójdą na potrzeby budżetu. Celem emisji akcji serii B jest podwyższenie kapitału puławskich Azotów i sfinansowanie planowanych przez nie inwestycji w kompleks produkujący melaminę. Akcje Azotów mają trafić na rynek podstawowy GPW. Jako oferenta wybrano Dom Inwestycyjny BRE Banku.

Skarb Państwa zaproponuje inwestorom indywidualnym preferencyjne warunki kupna akcji. W 2000 roku zysk netto Puław wyniósł 54 mln zł, przy przychodach wysokości 1,33 mld zł.

Zakłady Azotowe Puławy zatrudniają 3,7 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPWiG: Puławy mogą iść na giełdę