Kraków bliżej metra

AR
opublikowano: 02-08-2018, 13:15

W ciągu półtora roku ma powstać koncepcja budowy podziemnej kolei w Krakowie. Miasto wyłoniło wykonawcę studium wykonalności - firmę ILF Consulting Engineers z Warszawy.

W czwartek, 2 sierpnia, urząd miasta wyłonił w przetargu wykonawcę "studium wykonalności szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego". O kontrakt starało się  aż 10 firm i konsorcjów m.in. z Austrii, Czech, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Miasto wybrało  ILF Consulting Engineers z Warszawy. Spółka wykona studium za blisko 9,5 mln zł (najwyższa oferta w przetargu sięgała 29,9 mln zł, najtańsza – 7 mln zł). Po podpisaniu umowy (które planowane jest na koniec sierpnia) wykonawca będzie mieć czas na opracowanie studium do końca 2019 r. 

Zobacz więcej

Fot. Pko (GFDL, CC-BY-SA-3.0, CC BY 2.5), viaWikimedia Commons

Pomysł budowy metra w stolicy Małopolski żyje od dawna, ale był traktowany jako wizja dalekiej przyszłości. Mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się za budową metra w referendum zorganizowanym w 2014 r. Na "tak" głosowała nieco więcej niż połowa – 55 proc. Krakowian. W ubiegłym roku samorząd wpisał plan realizacji nowej sieci połączeń szynowych do strategii rozwoju miasta do 2030 r

- Skoro metro znalazło się w nowej strategii, musimy poszukiwać rozwiązania i pieniędzy. Przewidujemy w pierwszej kolejności opracowanie „Studium wykonalności dla budowy bezkolizyjnego środka transportu”, które odpowie m.in. na pytanie, jakie dokładnie rozwiązanie powinno zostać wdrożone. Później powstanie projekt, a realizacja, jak się spodziewamy, będzie finansowana ze środków unijnych, które pojawią się w kolejnej perspektywie finansowej UE, czyli po 21 roku – zapowiadała Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa, w rozmowie z „Pulsem Biznesu” (czytaj więcej >>>).

Projekt opracowania studium jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu