Czytasz dzięki

Kraków inwestuje w inteligentne parkingi

opublikowano: 21-10-2016, 17:06

W centrum Krakowa zostanie zainstalowany system informacji parkingowej. Za realizację projektu odpowiada Comarch.

Za kilka miesięcy w Krakowie dostępna będzie usługa informacji parkingowej bazująca na rozwiązaniu Comarch Smart Parking. System ma monitorować miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania, czyli w ścisłym centrum miasta (przy ulicach Szlak, Warszawska, Ogrodowa i pl. Matejki). 

Informacje o wolnych miejscach postojowych będą udostępniane za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne oraz tablic informacyjnych zainstalowanych w przestrzeni miejskiej. System będzie zbierał informacje przez 24 godziny na dobę i przekazywał je kierowcom w czasie rzeczywistym.

- Krakowski system to nasz kolejny projekt w Polsce na budowę i wdrożenie rozwiązania IT, które monitoruje ilość wolnych miejsc parkingowych w mieście. Kilka tygodni temu zostało przez nas uruchomione podobne rozwiązanie w Warszawie – zaznacza Barbara Waszkiewicz, dyrektor handlowy w Comarch.

Jak wyjaśnia Wojciech Dec z Comarch Smart City, krakowska instalacja bazuje na sensorach. W ramach projektu zainstalowanych zostanie 284 bezprzewodowych czujników oraz dwie tablice informacyjne. 

- Sama platforma Comarch Smart Parking umożliwia włączenie rozwiązań opartych także o inne metody detekcji np. z wykorzystaniem kamer i inteligentnych analityk wideo. Łączymy te dwie metody rozpoznawania wolnych miejsc postojowych. Z dużą nadzieją patrzymy na rozwiązanie bazujące na analitykach wideo, które - poza samą detekcją wolnych miejsc - daje szansę na zwiększenie świadomości parkujących i stosowanie się do obowiązujących przepisów (detekcja samochodów pozostawionych w zabronionych miejscach, blokujących torowiska tramwajowe, pozostawionych na chodnikach, trawnikach czy ścieżkach rowerowych) – dodaje Wojciech Dec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane