Czytasz dzięki

Krakowska strefa obrasta w hektary

ANP, PAP
opublikowano: 25-02-2014, 00:00

W tym roku strefa wydała już trzy zezwolenia, a do końca roku ma być 25 kolejnych. Mile widziane małe i średnie polskie firmy.

To ma być świetny rok dla Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), która skutecznie ściąga inwestorów.

— Prognozujemy, że podobnie jak w ubiegłym roku wydamy dużo zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w strefie, bo jesteśmy w trakcie jej rozszerzania. Spodziewamy się jeszcze 25. Nastawiamy się na polskie średnie i małe firmy. Rozszerzenie będzie dotyczyło m.in. projektów branży chemicznej — mówi Krzysztof Krzysztofiak, wiceprezes KSSE.

Władze strefy właśnie wydały trzy zezwolenia dla firm, króre zadeklarowały zainwestowanie co najmniej 112,5 mln zł. Dwa przedsięwzięcia mają być realizowane w Tarnowie przez spółki z grupy Can-Packu, specjalizującej się w opakowaniach metalowych. Jedną z nich będzie zakład do produkcji opakowań metalowych, który postawi Can-Pack Food and Industrial Packaging. Inwestycja pochłonie ponad 32 mln zł i pozwoli utworzyć przynajmniej 32 miejsca pracy. Natomiast Can-Pack Metal Closures, inna spółka zależna Can-Packu, kosztem 40 mln zł uruchomi w Tarnowie produkcje metalowych zamknięć (m.in. kapsli do butelek). W tym zakładzie zatrudnienie znajdzie co najmniej 30 osób. Zezwolenie na działalność w strefie otrzymała też spółka SGL Lindner, wspólny projekt firm Lindner i SGL Carbon. Inwestycja będzie realizowana w podstrefie w Nowym Sączu. Powstanie tam zakład do produkcji płyt z grafitu ekspandowanego, będących ważnym elementem systemów chłodzących i grzewczych. SGL Lindner zobowiązał się ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości 40 mln zł i utworzyć co najmniej 70 miejsc pracy.

— Liczymy na kolejnych inwestorów. Do tej pory wydaliśmy w strefie 149 pozwoleń. Zainwestowano w niej 2,3 mld zł, a powstało 16 tys. miejsc pracy — mówi Krzysztof Krzysztofiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP, PAP

Polecane