Kredyt hipoteczny tani jak nigdy

KZ
opublikowano: 26-11-2014, 08:30

Indeks kosztu kredytu (IKK), obliczany przez Lion’s Bank i portal nieruchomości Domy.pl, spadł w listopadzie do 79,6 pkt.

Oznacza to, że rata przeciętnego kredytu jest dziś o ponad 20 proc. niższa niż na początku 2013 r., kiedy rozpoczęto publikację indeksu, oraz o 3,4 pkt. proc. niższa niż w październiku. To zasługa przede wszystkim rekordowo niskich stóp procentowych. Z drugiej jednak strony stopniowo rosną ceny ofertowe mieszkań.

W listopadzie średnia dla dziesięciu największych miast wzrosła o 1,1 proc., ale jednocześnie różnica między ceną ofertową a transakcyjną wynosi od 6 do nawet 16 proc. (największa jest w Warszawie).

Z danych firmy Lion’s House wynika, że marża kredytu w bankach wynosi średnio 1,82 pkt. proc., co przy stawce WIBOR 3M na poziomie 1,95 proc. oznacza przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego na poziomie 3,77 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane