Kredytówkę taniej spłacisz na raty

Jarosław Sadowski
opublikowano: 10-12-2010, 12:42

Oprocentowanie przedświątecznych kredytów gotówkowych często sięga 20% w skali roku. Jednak można je znacząco obniżyć wybierając niskooprocentowane raty na karcie kredytowej. W BZ WBK oprocentowanie rat takich to tylko 11,90 proc., a prowizja wynosi zaledwie 5 zł. Z analizy Expandera wynika, że wszystkie  tego rodzaju oferty są tańsze niż przeciętny kredyt gotówkowy.

Grudzień tradycyjnie wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Nie chodzi tylko o przygotowanie świątecznej kolacji, ale także o prezenty, które nie zawsze są tanie. Jako prezent można sobie bowiem zafundować nowy telewizor, czy wycieczkę do ciepłych krajów lub na narty. Nie zawsze dysponujemy jednak wystarczającymi oszczędnościami, aby jednorazowo opłacić takie wydatki. Wtedy zazwyczaj wspomagamy Kredytówkę taniej spłacisz na ratysię zaciągają kredyt gotówkowy.

Kredytówkę taniej spłacisz na ratyTen sposób finansowania jest jednak dość drogi. Oprocentowanie przeciętnie wynosi ok. 15 proc., ale potrafi też  sięgać 20 proc. Do tego dochodzi koszt prowizji sięgającej 5 proc. kwoty kredytu. Poza tym bank może również wymagać opłacenia ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy. Często znacznie taniej i szybciej można skorzystać z możliwości rozłożenia na raty płatności dokonanych kartą kredytową.

Taką funkcjonalność oferuje 13 banków. Tylko w 4 z nich oprocentowanie takich rat na karcie przekracza 15 proc. Najniższe oprocentowanie – 11,9 proc. - znajdziemy w BZ WBK i BGŻ. Poza tym w dwóch bankach – Polbanku i Getin Banku -  odsetki w ogóle nie są naliczane, a jedynym kosztem jest prowizja. W Polbanku wynosi ona 5 proc. kwoty, a w Getinie tyle procent na ile rat rozkładamy płatność. Jeśli chcemy zadłużenie rat rozłożyć na 6 rat to prowizja wyniesie 6 proc.

Kredytówkę taniej spłacisz na ratyZ analizy Expandera wynika, że niezależnie od tego z której oferty skorzystamy, to w przypadku rozłożenia zadłużenia na 6 rat, koszt rat na kacie kredytowej będzie niższy niż przeciętnego kredytu gotówkowego. Jeśli założymy, że oprocentowanie takiego kredytu wynosi 15%, a prowizja 3%, to koszt kredytu na kwotę 3000 zł wyniesie 223 zł. W przypadku kredytu na karcie koszt wyniesie od 110 zł w BZ WBK, do 203 zł w Lukas Banku.

Kredytówkę taniej spłacisz na ratyKredytówkę taniej spłacisz na ratyZ kredytu na karcie warto skorzystać nie tylko ze względu na niższy koszt kredytu. Ważne jest również to, że unikamy formalności i zaoszczędzamy czas. Zwykle nie musimy udawać się do banku. Nie są również wymagane żadne dokumenty. Bank nie przeprowadza bowiem badania zdolności kredytowej, gdyż korzystamy z już przyznanego wcześniej limitu na karcie.  Wystarczy jedynie telefonicznie zgłosić chęć rozłożenia na raty wskazanych operacji.

Ta funkcjonalność ma jednak pewne ograniczenia. Zwykle na raty można rozłożyć tylko operacje opiewające na kilkaset złotych. Dla przykładu w Deutsche Banku jest to 300 zł, a w Banku BPH 600 zł. Poza tym ograniczona może być również maksymalna kwota. Dla przykładu W Banku BPH nie może ona przekroczyć 70 proc. limitu karty, a w mBanku 75 proc.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander – Niezależny Doradca Finansowy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Sadowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Kredytówkę taniej spłacisz na raty