Czytasz dzięki

Kroplówka popłynie stalowymi rurami

Państwowe TF Silesia może zostać finansowym partnerem Ferrum. Z kłopotów próbuje też wykaraskać się właściciel giełdowej spółki — HW Pietrzak Holding

10 mld zł — to wartość inwestycji w infrastrukturę gazociągową, wytypowanych przez resort gospodarki do realizacji do 2023 r. Do ich wykonania szykują się firmy budowlane. Ręce zacierają także dostawcy rur, ale najpierw muszą przejść restrukturyzację. Kłopoty mają giełdowa spółka Ferrum oraz jej właściciel — HW Pietrzak Holding (prawie 48 proc. akcji), m.in. producent blach i żeliwa.

— Realizujemy program restrukturyzacji. Jeszcze w lipcu zdobędziemy partnera finansowego, który wesprze nas w realizacji kontraktów. Będziemy ściśle współpracować z ArcelorMittal Poland. Z pewnością poradzimy sobie i rozwiniemy działalność dzięki dużym, spodziewanym kontraktom — zapewnia Konrad Miterski, prezes Ferrum.

Partnerem finansowym Ferrum ma być państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), powołane z myślą o wsparciu restrukturyzacji hutnictwa. W jego portfelu są Walcownia Rur Silesia, giełdowa spółka kolejowa Torpol oraz tereny po dawnej Stoczni Szczecińskiej. TFS nie musi angażować się kapitałowo, może wesprzeć finansowanie produkcji i zlecać przetwórstwo. Nie udało nam się uzyskać komentarza od przedstawicieli TF Silesia.

Inny priorytet

W branży pojawiły się informacje o tym, że w akcjonariacie Ferrum może pojawić się Węglokoks, aktywny nie tylko w sektorze węglowym, ale także na rynku dostaw rur stalowych. Z informacji „PB” wynika jednak, że jego właściciel, czyli skarb państwa, jest sceptycznie nastawiony do pomysłu. Priorytetem jest ratowanie górnictwa.

— Nie planujemy zakupu akcji Ferrum, rozmawiamy natomiast o wznowieniu współpracy handlowej z HW Pietrzak Holding, oczywiście pod warunkiem, że zabezpieczymy należności — mówi Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu. Zastaw na akcjach Ferrum? — Każda realna forma zabezpieczenia naszych wierzytelności byłaby akceptowalna — odpowiada Jerzy Podsiadło. Przedstawiciele HW Pietrzak Holding nie chcieli rozmawiać z „PB” o sytuacji firmy. W branży pojawiły się sygnały, że z powodu problemów z płatnościami dostawy do spółki wstrzymał ArcelorMittal Poland (AMP).

Przedstawiciele giganta nie komentują kwestii współpracy ze spółką. Zarówno kontrahenci, jak i wierzyciele starają się zabezpieczać i egzekwować należności. Pomóc w ich spłacie może być realizowana przez HW Pietrzak Holding sprzedaż aktywów. Nasi rozmówcy twierdzą również, że wznawiana jest współpraca z AMP, który może zlecać spółce przetwórstwo materiałów oraz sprzedawać wyroby stalowe grupy poprzez własną sieć dystrybucji.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zagrożenie spoza UE

Branżowych ekspertów cieszy możliwość restrukturyzacji Ferrum, ale obawiają się, że w jej pomyślnym przeprowadzeniu mogą przeszkodzić problemy głównego akcjonariusza. Bogusław Leśniodorski, przewodniczący rady nadzorczej Ferrum, zapewnia, że przedstawiciele spółki mają świadomość, że akcjonariusz jest w trudnej sytuacji. Podkreśla jednak, że giełdowa firma funkcjonuje samodzielnie, na bieżąco rozlicza się z kontrahentami oraz realizuje zamówienia. Wierzy, że obie spółki pomyślnie przejdą proces restrukturyzacji.

— Oby tak się stało. Polskie przedsiębiorstwa gazownicze mogą otrzymać duże dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę i modernizację gazociągów. Stabilna sytuacja finansowa dostawców rur będzie mieć duże znaczenie w terminowej realizacji inwestycji i w konsekwencji w wykorzystaniu unijnych funduszy — podkreśla Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu (z zależnym Izostalem startuje w konkursach na dostawę rur), jest pełen obaw o sytuację konkurentów. Trzyma jednak kciuki za Ferrum i HW Pietrzak Holding. Jego zdaniem, tylko silne polskie przedsiębiorstwa będą w stanie przeciwstawić się coraz groźniejszym rywalom spoza Unii Europejskiej. Ci bowiem coraz mocniej interesują się naszym rynkiem. © Ⓟ

Trudny kwartał

Huta Ferrum jest jednym z głównych polskich dostawców rur, służących m.in. do transportu paliw oraz stalowych konstrukcji spawanych dla energetyki, infrastruktury transportowej i offshore. W I kw. przychody ze sprzedaży rur spadły o ponad 30 proc. wobec analogicznego okresu 2014 r. Dwukrotnie wzrosła natomiast produkcja konstrukcji, ale zysk operacyjny w tym segmencie spadł. Zmniejszyły się też marże. W efekcie po I kw. 2015 r. zysk operacyjny Ferrum sięgnął 0,41 mln zł wobec 1,8 mln zł rok wcześniej. Dzięki strategii opracowanej przez PwC grupa rozpoczęła realizację programu naprawczego obejmującego m.in. sprzedaż aktywów nieprodukcyjnych, obniżenie kosztów, rolowanie długu i zdobycie długoterminowego finansowania pozwalającego na finansowanie inwestycji poprawiających konkurencyjność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane