Krug

Jan Czyż
16-12-2011, 00:00

Ikony wina

Plasujący się w czołówce domów szampańskich Krug został założony w 1843 roku. Jego twórcą był Johann-Joseph Krug, który do Francji przyjechał z niemieckiego miasta Moguncja. Charakterystyczne dla Kruga jest stosowanie małych (205 litrów) beczek, w których odbywa się fermentacja. Zabieg ten pozwala na otrzymanie wysokiej złożoności wina.

W ofercie domu szampańskiego znajduje się m.in. Clos du Mesnil – szampan wytwarzany z pojedynczej parceli o powierzchni 2 hektarów. Wino to, oznaczone jako Blanc de Blancs, a więc wytwarzane tylko ze szczepu chardonnay, należy do najdroższych na świecie. Obecnie formalnym właścicielem Kruga jest konglomerat skupiający luksusowe marki LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy).

W jego portfolio znajdują się także inne domy szampańskie: Moët & Chandon, Dom Pérignon i Veuve Clicquot. Przejęcie Kruga nastąpiło w 1999 roku, a transakcja opiewała na sumę 175 mln dolarów.

Ważną częścią polityki LVMH jest pozostawianie autonomii podległym spółkom. Jednak od czasu zmiany właściciela większa część rodziny Krug wycofała się z zarządzania. Ostatnim jej członkiem zaangażowanym w działanie firmy jest Olivier Krug pełniący funkcję dyrektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Czyż

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu