Kruk myśli o kolejnej emisji

opublikowano: 31-08-2015, 22:00

Oczekiwania drobnych inwestorów i windykatora raz się rozminęły. Spróbuje jeszcze raz.

Jeszcze w tym roku windykacyjny Kruk może przeprowadzić publiczną emisję obligacji o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. W tym roku spółka uplasowała już dwie emisje. Prywatną — skierowaną do instytucji — o wartości 100 mln zł, i publiczną — dostępną od 10 tys. zł — o wartości 13,4 mln zł. Kolejna emisja publiczna byłaby kontynuacją tego ostatniego programu, bo prospekt emisyjny pozwalający na emisję papierów dłużnych wygasa w grudniu i pozwala na emisję papierów o wartości 150 mln zł.

— Mamy dostęp do bardzo konkurencyjnego finansowania oraz sporo miejsca w bilansie na zwiększanie zadłużenia. Widzimy, że grono banków i inwestorów, którzy chcą finansować biznes Kruka, stale się powiększa — mówi Piotr Krupa, prezes spółki. To zaś oznacza, że spółka może nie być skłonna płacić wiele drobnym inwestorom za pożyczenie pieniędzy.

Majowo-czerwcowa emisja obligacji pokazała, że jest rozdźwięk między oczekiwaniami spółki i drobnych inwestorów. Emisja pięcioletnich papierów o stałym oprocentowaniu 4,5 proc. miała mieć bowiem wartość 20 mln zł, tyle że popyt nie dopisał i skończyło się na 13,4 mln zł. Sprzedając obligacje o wartości 100 mln zł instytucjom, Kruk zaoferował oprocentowanie zmienne oparte na stawce WIBOR 3M powiększonej o 3,1 punktu procentowego marży. Ciut większą oferował w tym roku drobnym inwestorom windykacyjny Best. W lutym uplasował emisję czteroletnich papierów o wartości 35 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Kruk myśli o kolejnej emisji