Kryzysowe wyceny akcji na GPW

opublikowano: 25-09-2019, 13:00

Wskaźnik cena/zysk dla akcji z GPW spadł poniżej 10 - to poziom, który notowany był w przeszłości w sytuacjach kryzysowych, zauważa Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI.

"W pierwszych miesiącach tego roku mogło się wydawać, że wyceny akcji na GPW ustanowiły już "twarde dno" i zaczynają się stopniowo podnosić. W ostatnich miesiącach akcje znów jednak tanieją. Wg naszych obliczeń przeciętny poziom wskaźnika P/E (cena/zysk) na warszawskiej giełdzie właśnie spadł poniżej granicy 10" - pisze Tomasz Hońdo w newsletterze.

Dla porównania, ostatni dołek w wycenach został ustanowiony w grudniu ub.r. na poziomie ok. 9,3x. Dystans do niego jest już więc stosunkowo niewielki.

"Co ciekawe dokładnie na tym samym pułapie ukształtował się również dołek na jesieni 2011 roku. Wyraźnie niższe wyceny na GPW były tylko w jednym okresie - na przełomie lat 2008/09, gdy finansowy świat poddał się panice po upadku Lehman Brothers" - dodaje Tomasz Hońdo.

Jak powód obniżenia się wycen podaje spowolnienie gospodarcze na świecie, które potencjalnie może przerodzić się w recesję (rozumianą m.in. jako wzrost bezrobocia), odpływy z funduszy akcji, mających w portfelach polskie akcje.

"Jakby tego było mało, kursy banków są pod presją przed oczekiwanym wyrokiem TSUE w sprawie kredytów frankowych. Wszystkie te czynniki trudno bagatelizować, ale warto też zwrócić uwagę, że także zawsze w przeszłości niskie wyceny były uzasadnione przez rozmaite obawy, których ustąpienie z czasem pozwalało wycenom znacznie się podnieść" -podsumowuje Tomasz Hońdo.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu