Kulczyk Investments postawił na fintech

opublikowano: 15-12-2017, 14:00

W sumie 18 mln EUR trafiło na konto niemieckiej Finiaty. Jej aktywność na polskim rynku do inwestycji przekonała m.in. Sebastiana Kulczyka.

Na liście podmiotów, które właśnie zainwestowały w Finiatę, fintech faktoringowy założony przez Sebastiana Diemera, są Kulczyk Investments, DN Capital, Point Nine, Fly Ventures, Redalpine i Enern. Pula, jaką przekazały na jej rozwój, wynosi w sumie 10 mln EUR. Dodatkowe 8 mln EUR spółka otrzymała w ramach linii kredytowej. Greg Micyk, prezes Finiata Polska, zapowiada, że inwestycja w wywodzącą się z Niemiec firmę, umożliwi jej rozwój na rynkach, na których jest obecnie aktywna, w szczególności polskim, oraz pomoże w dalszej ekspansji. 

Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments
WM

- Finiata to projekt z globalnym potencjałem. Wyróżnikiem spółki jest silna pozycja na polskim rynku i bardzo dobry zespół zarządzający. Wierzę, że nasze doświadczenie i międzynarodowa sieć kontaktów pomoże Finiacie w ekspansji zagranicznej – zaznacza Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments.

Finiata zapewnia finansowanie kapitału obrotowego małym i średnim przedsiębiorstwom oraz freelancerom za pomocą zautomatyzowanej technologii scoringowej. W skrócie: proponuje faktoring online. W październiku przedstawiciele jej polskiego oddziału zakomunikowali, że oferowane przez nich usługi – ze względu na zainteresowanie krajowych odbiorców – zostają poszerzone o ofertę również dla większych firm. Nie jest też tajemnicą, że regulacje prawne dla tego typu projektów w Polsce są mniej restrykcyjne niż za zachodnią granicą. „W Niemczech, żeby oferować przedsiębiorcom faktoring, musieliśmy pozyskać licencję bankową. W Polsce można taką usługę sprzedawać bez żadnych licencji”, mówił Tomasz Domagalski kilka miesięcy temu w rozmowie z „PB”, wówczas jeszcze jako prezes polskiego oddziału firmy.

 

- Miejsce Polski w strategii Finiaty jest bardzo ważne - kraj jest kluczowym rynkiem dla spółki. Finansowanie pomoże w ustawieniu Finiaty na stałe na pozycji głównego gracza i dalszy rozwój. W naszym przypadku przewaga rynkowa możliwa jest dzięki usłudze cichego faktoringu, skierowanego do sektora MSP, połączonego z nowoczesną platformą scoringową i wydajnym systemem decyzyjno-operacyjnym. Usługi Finiaty są bardzo dobrze przyjmowane przez rynek - ponad 70 proc. klientów po pierwszym kontakcie korzysta z jej oferty ponownie – wylicza Greg Micyk.

Obecnie firma ma 9 tys. klientów, wypłaciła 15 mln zł w ramach finansowania faktur. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane