Czytasz dzięki

Kulczyk kupuje kopalnię złota

opublikowano: 11-02-2014, 20:50

Fundusz z portfela polskiego miliardera przejął za 110 mln USD jedyną kopalnię złota w Namibii, która rocznie wydobywa go około 70 tys. uncji.

Zobacz więcej

KIERUNEK AFRYKA: Dziś ponad połowa majątku Jana Kulczyka to akcje piwnego SABMiller, ale najbogatszy Polak zamierza mnożyć pieniądze dzięki surowcom naturalnym, których szuka na czterech kontynentach. [FOT. GK]

Kto ma złota worek, przed tym wszystkie drzwi otworem – mówi stare polskie przysłowie. I choć dla Jana Kulczyka wszystkie drzwi otwierają się na dźwięk nazwiska, nie powstrzymuje go to od inwestycji w cenny metal. QKR, fundusz, w który miliarder oraz Qatar Investment Authority, inwestycyjne ramię Kataru, zainwestowali pod koniec 2012 r. po 250 mln USD, za 110 mln USD kupił spółkę AngloGold Ashanti Namibia, która jest właścicielem kopalni złota Navachab w Namibii.

- Strategicznym celem naszej globalnej ekspansji jest korzystanie z najlepszych okazji inwestycyjnych w sektorach poszukiwania i wydobycia surowców mineralnych oraz rud metali w Afryce, a także Ameryce Południowej. Konsekwentnie zwiększamy zaangażowanie na kontynencie afrykańskim. Zakup kopalni złota w Namibii, która posiada jedne z największych na świecie zasobów bogactw mineralnych, jest pierwszym efektem realizacji tej strategii – mówi Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments.

Navachab to jedyna kopalni w Namibii, uruchomiona w 1998 r. Wydobycie prowadzone jest metodą odkrywkową. Jej zasoby według stanu na 2012 r. wynosiły 4,41 mln uncji złota i 2,1 mln uncji rud złotonośnych. Co najważniejsze, to kopalnia jest czynna, w 2012 r. produkcja wyniosła 74 tys. uncji, a w ciągu trzech kwartałów 2013 r. wydobyto 46 tys. uncji (według obecnej ceny, ich wartość to około 60 mln USD).

Afrykański biznes Kulczyka

Kulczyk Investmets (KI) uznaje Afrykę za strategiczny rynek. Prowadzi tam ponad 20 projektów poszukiwawczo-wydobywczych. Pierwszym był zakup Neconde (KI ma 40 proc. udziałów), które wydobywa ropę w Nigerii — około 25 tys. baryłek dziennie. Ophir Energy (10,2 proc.) prowadzi 20 projektów poszukiwawczo-wydobywczych ropy i gazu w dziewięciu krajach, Serinus Energy (51 proc.) wydobywa węglowodory w Tunezji, a San Leon Energy (około 4,5 proc.) prowadzi projekty w Maroku, Ncondezi Energy ma koncesję na wydobycie węgla w Mozambiku, buduje tam również elektrownię, a Zanaga Iron Ore Company wydobywa rudę żelaza w Kongo.

Więcej w środowym „Pulsie Biznesu” oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane