Kup indeks. Legalnie

Dorota Czerwińska
opublikowano: 08-10-2010, 00:00

Na masowa skalę od kilku tygodni w Polsce odbywa się handel indeksami. Do nabycia jest ich jeszcze 918. Zachęcamy.

Wystarczy wybrać ucznia, któremu chcemy pomóc

Na masowa skalę od kilku tygodni w Polsce odbywa się handel indeksami. Do nabycia jest ich jeszcze 918. Zachęcamy.

Akademia Przyszłości to jedyna uczelnia w Polsce, której indeks można legalnie kupić. Za jedyne 500 zł. Tyle potrzeba, aby zorganizować przez rok jednemu uczniowi, który wychowuje się w trudnych warunkach, cotygodniowe zajęcia z wolontariuszem.

Nie wykluczajmy

Akademia jest pomysłem krakowskiego Stowarzyszenia Wiosna i ma na celu pomoc w nauce uczniom, którzy mogą mieć problemy z przejściem do następnej klasy. Każde dziecko, które trafi do Akademii, otrzymuje opiekę osobistego przeszkolonego wolontariusza, który poświęca mu 45-90 minut tygodniowo. Program działa w 14 miastach, w tym roku obejmie 1095 dzieci.

— Akademia Przyszłości istnieje od 2001 roku. Dotąd pieniądze na szkolenie wolontariuszy i wyprawki dla dzieci (zeszyty, przybory do pisania) pochodziły z przyznanego nam grantu z Norwegii. Teraz ofiarodawców musimy szukać sami — mówi Jakub Marczyński ze Stowarzyszenia Wiosna.

Kupujący indeksy wiedzą, komu konkretnie oferują pomoc. Otrzymują również informacje o postępach swojego podopiecznego. W lutym indeks dla 11-letniego Kamila z Warszawy kupił aktor Paweł Małaszyński. Kamil miał problemy z czytaniem, a już po pół roku pracy ze swoim opiekunem został stałym czytelnikiem szkolnej biblioteki.

— Wszystkie dzieci mają czasem problemy w szkole. Wystarczy wtedy, że odpowiednio zareagują na nie dorośli — pomagając w lekcjach albo opłacając dodatkowe zajęcia. Niektórych rodziców nie stać jednak na taki wydatek, niektórzy nie potrafią czy nie chcą pomóc swoim dzieciom. Nasi podopieczni często pochodzą z rodzin wielodzietnych i niepełnych. Dzieci, którymi się opiekujemy, uważają się za "gorsze", skazane na porażkę. Oprócz pomocy w nauce wolontariusze pracują także nad ich poczuciem wartości. Przekonują, że wbrew wcześniejszym porażkom są wyjątkowe, ważne i mogą osiągać sukcesy — opowiada Agnieszka Łapińska ze Stowarzyszenia Wiosna.

Pod okiem specjalistów

Stowarzyszenie Wiosna chce wspierać uczniów, którzy do szkoły mają "pod górkę" i w związku z tym trudniejszy start w dorosłe życie. Daje im szansę, by uwierzyły, że również mają prawo do sukcesu.

— Nie potrafimy rozwiązać wszystkich problemów szkolnych i rodzinnych dziecka. Poświęcając mu czas i pomagając w nauce, możemy jednak nauczyć je samodzielności i podnieść jego samoocenę — tłumaczy Jakub Marczyński.

Stowarzyszenie Wiosna współpracuje ze szkołami, w których pedagodzy wskazują dzieci wymagające pomocy. O zakwalifikowaniu do programy decyduje wynik ankiety diagnostycznej. Jeden wolontariusz zajmuje się jednym dzieckiem. Oznacza, to, że w Akademii Przyszłości pracuje ponad 1000 wolontariuszy, co jest skalą bezprecedensową w Polsce. Dzieci otrzymują specjalny indeks Akademii, w którym zapisują swoje sukcesy. Praca wolontariuszy i postępy dzieci są na bieżąco monitorowane.

Indeksy dla dzieci z Akademii Przyszłości kupiły znane osoby, m.in. Marta Żmuda-Trzebiatowska, Anna Guzik, Sonia Bohosiewicz, Bogdan Rymanowski, Magda Mołek. Ale również inni ludzie dobrej woli, jak np. pan Radek, informatyk z Krakowa, który złożył się na indeks dla 8-letniej Kasi z kolegami z pracy. Na pomoc Stowarzyszeniu zdecydowały się również firmy, np. BP, UPS, RR Donnelley.

Indeks można kupić na stronie www.kupindeks.pl, wystarczy wybrać ucznia, któremu chcemy pomóc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Kup indeks. Legalnie