Kupują za granicą na potęgę

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 04-02-2011, 00:00

Przemysł szuka za granicą okazji do przejęć. Aktywny jest nie tylko KGHM i Boryszew, ale też Atlas.

Przemysł szuka za granicą okazji do przejęć. Aktywny jest nie tylko KGHM i Boryszew, ale też Atlas.

Spektakularne akwizycje zagraniczne to ostatnio domena KGHM i Boryszewa. Pierwszy w 2010 r. kupił w Kanadzie za 100 mln zł potencjalne złoże miedzi. Drugi, kontrolowany przez znanego inwestora Romana Karkosika, wśród fanfar wszedł do branży motoryzacyjnej, kupując włoską grupę Maflow i jej zakłady na kilku kontynentach. Też za 100 mln zł.

Wygląda na to, że inni, choć ciszej, robią to samo.

Atlas coś szykuje...

— Pracujemy nad dużym tematem zagranicznym — powiedział wczoraj na Forum Nowego Przemysłu Konrad Marchlewski, wiceprezes Atlasa, największego w Polsce producenta chemii budowlanej.

Nie ujawnia szczegółów. Wiadomo jedynie, że strategia Atlasa zakłada rozwój w krajach, w których rośnie udział budownictwa w PKB. Do tej grupy zalicza się m.in. Rumunia, Bułgaria, Ukraina, Białoruś, Rosja i Chorwacja. W Rumunii i na Białorusi Atlas już jest, poprzez zrealizowane w ubiegłych latach akwizycje.

— Teraz aktywa są jeszcze relatywnie tanie. Za 2 lata pewnie będzie już drożej, bo branżą zainteresują się fundusze — tłumaczy Konrad Marchlewski.

Jego firma finansuje przejęcia przede wszystkim ze środków własnych. O finansowaniu zewnętrznym, czyli np. o wejściu na giełdę, pomyśli dopiero wtedy, gdy będzie pracować nad projektem na kilkaset milionów złotych.

...KGHM i Boryszew też

Tymczasem prowodyrzy, czyli KGHM i Boryszew, nie zwalniają tempa. Świeżo zatwierdzony budżet Polskiej Miedzi przewiduje wydanie, bagatela, 9 mld zł właśnie na przejęcia poza Polską. Projektów-kandydatów jest masa. Oficjalnie ujawniony jest na razie jeden — Metallum Group, szwajcarska grupa specjalizująca się w przetwórstwie metali, której wartość szacuje się na 700-800 mln zł.

— Jeszcze nawet nie podpisaliśmy umowy o poufności. Poza tym przetwórstwo jest dla nas ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest pozyskanie nowych złóż — bagatelizuje Herbert Wirth, prezes KGHM.

Pracuje więc nad złożami.

— W fazie szczegółowej analizy mamy trzy projekty na etapie preprodukcji, w Ameryce Północnej i Południowej. Chodzi przede wszystkim o złoża miedzi, której wydobycie będzie tam o wiele tańsze niż w Polsce — podkreśla Herbert Wirth.

KGHM przeprowadził już badanie tych projektów i negocjuje strukturę ewentualnej transakcji. Przy przejmowaniu kanadyjskiego złoża Afton-Ajax ten etap trwał grubo ponad rok.

Z kolei Boryszew bada właśnie kolejne dwie grupy motoryzacyjne — niemiecką SaarGummi i włoską, której nazwy nie ujawnia. Przejęcie tej pierwszej wydaje się bliskie — Boryszew szykuje już emisję na 113 mln zł, która pozwoli sfinansować transakcję.

Kopex liczy na zlecenia

Nieco inną strategię ma Kopex, jeden z największych na świecie producentów maszyn górniczych. Po intensywnym okresie przejęć stara się ułożyć operacje, by były zyskowne. Ale chętnie skorzysta na zagranicznej ekspansji KGHM.

— Dlaczego nie mielibyśmy zbudować Polskiej Miedzi kopalni w Kanadzie? — pyta retorycznie Marian Kostempski, prezes Kopeksu.

— To dopiero pomysł, ale będziemy rozmawiać — potwierdza Krzysztof Jędrzejewski, główny akcjonariusz Kopeksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kupują za granicą na potęgę