Kuroda: gospodarka Japonii pozostaje stabilna

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-01-2021, 11:18

Zdaniem Haruhiko Kurody, kierującego bankiem centralnym Japonii, gospodarka tego kraju pozostaje stabilna dzięki połączeniu ekspansywnej polityki fiskalnej i monetarnej, informuje Reuters.

Haruhiko Kuroda
Haruhiko Kuroda
fot. Bloomberg

Szef BOJ podkreślił, że współpraca z rządem jest koniczna i nieunikniona w obliczu kolejnych fal pandemii koronawirusa.

Nowe zintensyfikowane przypadki Covid-19, które zmusiły władze do ogłoszenia nowych obostrzeń i stanu wyjątkowego mogłyby zdusić pojawiające się ożywienie po wiosennej fali pandemii. W takiej sytuacji najważniejszą polityką jest ... unikanie bezrobocia i niepowodzeń we współpracy – powiedział Kuroda podczas wirtualnego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego.

W jego opinii, gospodarka prawdopodobnie powróci do poziomów sprzed pandemii najwcześniej pod koniec roku finansowego 2021 lub na początku 2022 r.

By ograniczyć negatywne skutki kryzysu wywołanego pandemią, Kraj Kwitnącej Wiśni przeznaczył na różne formy wsparcia około 3 bln USD. Doszło też do znaczącego wzrostu długu publicznego, którego wartość przekracza 2,5-krotnie całą gospodarkę.

W przyszłym roku fiskalnym, rozpoczynającym się w kwietniu 2021 r. ministerstwo finansów zamierza sprzedać obligacje rządowe (JGBs) o wartości 220 bln jenów (2,13 bln USD). W bieżącym roku emisja długu ma wynieść 212,3 bln jenów.

Rząd oczekuje, że w roku fiskalnym 2020 PKB skurczy się o około 5 proc. Prognoza na kolejny rok została podniesiona z 3,4 proc. oczekiwanych w lipcu do około 4 proc. Z kolei w roku fiskalnym 2022 wzrost ma spowolnić do 1,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane