Kurs Forte odbił od dna

opublikowano: 29-07-2018, 22:00

Notowania producenta mebli wyraźnie wzrosły po publikacji przez spółkę wstępnych wyników za drugi kwartał. Spółka zwiększyła w tym okresie przychody o 6 proc., do 258 mln zł, EBITDA wzrosła o 46 proc., do 34,6 mln zł, a zysk operacyjny o 34 proc., do 23,2 mln zł. Konsens prognoz analityków zakładał 25,7 mln zł EBITDA i 14,4 mln zł zysku operacyjnego.

Niższe od oczekiwań analityków i zarządu były natomiast przychody. Są one również o 13 proc. niższe w porównaniu z pierwszym kwartałem.

„Zarząd potwierdza, że marża EBITDA nie oddaje jeszcze w pełni efektu, jaki spółka uzyska, wykorzystując w procesie produkcji prawie wyłącznie własny surowiec. Zaznacza, że zakład produkcji płyty surowej jest wciąż w trakcie rozruchowej i zakładane moce produkcyjne osiągnie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku” — napisali w porannym komentarzu analitycy Trigon Domu Maklerskiego.

Zanim kurs odbił, spadł do poziomu 40 zł — najniższego od połowy 2014 r. 17 lipca pisaliśmy w „PB”, że miniony kwartał mógł być przełomowy dla spółki, bo oprócz korzyści płynących z uruchomienia własnej fabryki wynikom sprzyjają utrzymujący się duży popyt na meble i optymalilizacja oferty produktowej. Analitycy jako najważniejsze ryzyko dla pozytywnego scenariusza uważają natomiast poziom zadłużenia, który na koniec pierwszego kwartału był bliski temu, który oznaczałby naruszenie warunków umów kredytowych z bankami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy