Kurs nurkuje, rekomendacja zawieszona

opublikowano: 23-08-2018, 22:00

PCM chce zmienić kowenanty w jednej z serii obligacji. Inwestorom to się nie podoba, analityk czeka na wyjaśnienia.

Zarząd Prime Car Management, spółka należąca do Grupy Masterlease, zarządzająca flotą samochodów, zwołał na 17 września 2018 r. zgromadzenie obligatariuszy, którzy są właścicielami serii, sprzedawanej w grudniu 2017 r. To papiery o trzyletnim terminie wykupu i łącznej wartości nominalnej 250 mln zł. Obejmowały je instytucje, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który wyłożył 46,8 mln zł.

Władze firmy chcą, by obligatariusze zgodzili się na zaktualizowanie ścieżki wzrostu wskaźnika zadłużenia grupy kapitałowej, zawartego w warunkach emisji obligacji, i przekonują, że chodzi o to, by był spójny z analogicznym wskaźnikiem w istniejących umowach kredytowych.

„Intencją spółki nie jest dokonywanie zmiany wartości docelowego poziomu tego wskaźnika ustalonego pierwotnie w WEO. Potrzeba aktualizacji wynika z większej niż zakładana dynamiki wzrostu wartości zawartych kontraktów leasingowychz podobną perspektywą w nadchodzących okresach i jednocześnie niższego niż zakładano tempa wzrostu kapitału własnego spółki” — dodano.

Zarząd spółki nie chciał udzielić dodatkowych komentarzy. Notowania spółki zareagowały spadkiem nawet o około 25 proc., ale w drugiej części sesji 23 sierpnia kurs odbił, a straty zminimalizowano do około 15 proc. W rok kurs obniżył się jednak około 80 proc.

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. zadłużenie PCM wynosiło 1,5 mld zł, a pod koniec tego kwartału spółka poinformowała o posiadaniu niewykorzystanej linii kredytowej wartej 400 mln zł. Jak przypomina Michał Konarski, analityk Domu Maklerskiego mBanku, firma nie podała w ostatnim czasie niczego, co mogłoby sugerować poniesienie straty w drugim kwartale i w konsekwencji — potrzeby zmiany kowenantów.

„Fakt, że pomimo zbliżenia się wskaźników do poziomu określonego przez kowenantu firma planuje dynamiczny rozwój i zaciągnięcie większego długu, w połączeniu ze znaczącym spadkiem rentowności w 2018 r., to negatywna wiadomość. Dlatego zawieszamy rekomendację do czasu, aż zarząd przedstawi wyjaśnienia i opublikuje wyniki za drugi kwartał oraz aktualizację strategii” — napisał Michał Konarski w porannej nocie do klientów brokera.

Jego rekomendacja brzmiała „trzymaj”, z ceną docelową 15,54 zł. PCM przedstawi raport za drugi kwartał 29 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu