Kurs Volkswagena znalazł dno?

opublikowano: 23-09-2015, 09:54

Akcje Volkswagena tanieją, ale nie tak mocno, jak przez poprzednie dwa dni. W środę rano kurs spółki spadał o 7,5 proc., ale potem odbił w górę.

Bliskość psychologicznej bariery 100 EUR za akcję Volkswagena spowodowała, że kurs spółki nie spada już tak szybko jak w ostatnich dniach. W środę rano akcje Volkswagena taniały już nawet o 7,5 proc. do ok. 103 EUR. Pojawił się jednak popyt i kurs niemieckiego koncernu spada tylko o ok. 1,0 proc. W poniedziałek i wtorek akcje spółki traciły nawet po 20 proc.

Notowania akcji Volkswagena w środę
Zobacz więcej

Notowania akcji Volkswagena w środę

Volkswagenowi grożą potężne kary finansowe w USA, zarówno w sprawie kryminalnej, jak i cywilnej, pisze Reuters. Kryminalna sprawa ma dotyczyć nie tylko oprogramowania pozwalającego zaniżać testy emisji spalin, a zatem łamania amerykańskiej ustawy o czystym powietrzu, ale także szerszego zakresu przestępstw, m.in. przedstawiania władzom fałszywych dokumentów, dowiedział się nieoficjalnie Reuters. Ekspert prawny zajmujący się sprawami ochrony środowiska powiedział agencji, że Volkswagenowi niemal z pewnością grożą bardzo duże kary z powództwa cywilnego.

Reuters zwraca uwagę, że szykuje się batalia między amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości i zespołem prawników Volkswagena. Będzie dotyczyć kwestii intencji, która stała za instalacją oprogramowania będącego powodem skandalu.  Amerykańscy prokuratorzy muszą znaleźć konkretne dowody, że niemiecki koncern świadomie popełnił przestępstwo. Bruce Pasfield, były prokurator zajmujący się sprawami dotyczącymi ochrony środowiska twierdzi, że samo oprogramowanie nie musi być dowodem popełnienia przestępstwa. Producenci aut instalują je czasami, aby umożliwić testowanie auta według różnych standardów zagranicznych regulatorów.

- Nie można wyciągać wniosku, że stoi za tym intencja popełnienia przestępstwa – powiedział Pasfield.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Kurs Volkswagena znalazł dno?