Kwieciński wygrywa w sądzie z KNF

  • DI
opublikowano: 18-02-2018, 20:24
aktualizacja: 18-02-2018, 20:27

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym Michał Kwieciński uzyskał status strony w postępowaniu przed Komisją Nadzoru Finansowego. To otwiera drogę do ponownego rozpatrzenia jego sprawy przez KNF.

- Jest to precedensowy wyrok zmieniający dotychczasową, 25 letnią praktykę KNF (przedtem KPWiG), która odmawiała kandydatom na stanowiska w instytucjach nadzorowanych przez KNF przymiotu strony. Wyrok ten de facto zobowiązuje KNF do merytorycznego rozpatrzenia odwołania Michała Kwiecińskiego. Liczymy na to, że teraz KNF sprawnie i w sposób rzetelny rozpatrzy odwołanie od niekorzystnej decyzji, którą - przypomnijmy podjęła Komisja w poprzednim składzie - mówi mec. Andrzej Mikosz  z kancelarii K&L Gates, który reprezentował Kwiecińskiego razem z mec. Jakubem Piterą.

NADZÓR ZASKOCZYŁ WSZYSTKICH:
NADZÓR ZASKOCZYŁ WSZYSTKICH:
Negatywna decyzja Komisji Nadzoru Finansowego wobec Michała Kwiecińskiego była dużym zaskoczeniem dla rynku ubezpieczeniowego. Nikt nie spodziewał się, że nadzór utrąci kandydaturę jednego z najlepiej wykształconych menedżerów ubezpieczeniowych w Polsce. Były szef AXA Polska jest dr. hab. nauk matematycznych, który zdecydował się przejść ze świata nauki do biznesu.
ARC

Sprawa zaczęła się w maju 2016 r. KNF nie zgodziła się na to, by Michał Kwieciński stał na czele dwóch towarzystw ubezpieczeniowych z grupy AXA. Czerwona karta, którą dostał od nadzoru, była olbrzymim zaskoczeniem. Jako powód KNF wskazała brak „rękojmi do prowadzenia spraw zakładu ubezpieczeń w należyty sposób”. 

Decyzja nie została podjęta jednogłośnie. Przeciwko niej głosował Andrzej Jakubiak, ówczesny szef KNF. Także departament UKNF, który zajmował się sprawą Kwiecińskiego, rekomendował wyrażenie zgody.

- W rezultacie menedżer utracił zajmowane stanowiska i pracę w grupie AXA. W trosce o swoją reputację zawodową, niezwłocznie odwołał się od decyzji KNF. Komisja przez ponad rok czasu zastanawiała się czy w ogóle rozpatrzyć odwołanie Kwiecińskiego. W końcu, w sierpniu 2017 - KNF odmówił Michałowi Kwiecińskiemu rozpatrzenia odwołania od decyzji uznając, że nie on jest stroną postępowania administracyjnego, a jedynie firma AXA i tylko jej przysługiwało prawo do odwołania - czytamy w komunikacie Kwiecińskiego. 

Piątkowe orzeczenie WSA daje menedżerowi status strony. Wyrok nie jest prawomocny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane