Lachowski ma pomysł na Meritum

Grzegorz Nawacki, Eugeniusz Twaróg
19-05-2010, 06:44

Innova wprowadzi bank na NewConnect. Przedsięwzięciu patronuje ojciec mBanku

Bank przechodzi wreszcie do meritum. Z uśpienia wybudzi go zastrzyk kapitału — 100 mln zł. Potem 300 mln zł.

Od kilku miesięcy Innova Capital szukała kupca na Meritum Bank. Fundusz gotów był sprzedać cały pakiet albo przynajmniej część.

Z naszych informacji wynika, że bankiem próbowano zainteresować Jana Kulczyka, po tym, jak uruchomił sieć pośrednictwa kredytowego Family Finance. Nie dał się skusić.

W listopadzie 2009 r. do rady nadzorczej banku wszedł Sławomir Lachowski, który dzięki kontaktom na rynkach finansowych miał pomóc w poszukiwaniu nabywcy. Nie udało się. Znalazł za to sposób na dokapitalizowanie banku — poprzez NewConnect. Dowiedzieliśmy się, że oferta publiczna szykowana jest na przełom czerwca i lipca. Wartość — 100 mln zł. Na początek.

Niewykluczone, że zostaną przeprowadzone kolejne emisje, gdyż szacunkowe potrzeby kapitałowe banku ocenia się na 300 mln zł w perspektywie najbliższych trzech lat. Na NewConnect wprowadzi go Copernicus Securities. Emisja ma trafić do TFI. Copernicus będzie musiał przekonać kilkanaście funduszy, by oferta doszła do skutku, Dlaczego? Aby uniknąć korowodów z akceptacją nadzoru, który musi zgodzić się na przekroczenie 10 proc. głosów na walnym banku.

Wejście na New Connect nie oznacza, że Innova szykuje się do wyjścia z inwestycji. Według naszych informacji zobowiązała się do niesprzedawania akcji.

Emisja będzie przełomowa dla rynku NewConnect. Z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na wielkość — do tej pory przeprowadzano oferty o wartości kilku milionów złotych, w pojedynczych przypadkach przekraczały 10 mln zł. Ewenementem będzie również to, że cała oferta ma trafić w ręce TFI, które do tej pory sporadycznie inwestowały na małej giełdzie. Dotychczas wszystkie akcje trafiały głównie w ramach oferty prywatnej do inwestorów indywidualnych.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Lachowski ma pomysł na Meritum