Czytasz dzięki

Lagarde: EBC ma możliwość zwiększenia stymulacji

opublikowano: 21-09-2020, 18:48

Christine Lagarde powiedziała, że Europejski Bank Centralny ma przestrzeń do zwiększenia stymulacji i może zaadaptować stosowane już rozwiązania jeśli gospodarka będzie tego potrzebować.

Szefowa EBC powiedziała podczas wideokonferencji, że choć spodziewa się dalszej poprawy sytuacji gospodarczej w trzecim kwartale, to wychodzenie z recesji jest „nierówne i niepełne”. Zaznaczyła, że EBC uważnie przygląda się aprecjacji euro i jej wpływowi na inflację.

Lagarde podkreśliła, że nie podziela oceny, według której bank centralny eurolandu nie ma już narzędzi działania.

- Jasno pokazaliśmy, że kiedy sytuacja gospodarcza tego wymaga, jesteśmy w stanie znaleźć niezbędne działania – powiedziała. – Nadal będziemy wykorzystywać nasze instrumenty polityki monetarnej, również te, które już stosujemy, czy to dostosowując ich skalę do właściwego poziomu, czy wymyślając inne mechanizmy, które umożliwią nam odpowiedź – dodała.

Wypowiedź Lagarde pojawiła się w momencie kiedy ekonomiści oczekują zwiększenia programu EBC zakupów obligacji w tym roku, aby wpompować więcej pieniędzy w gospodarkę i spowodować wzrost inflacji. 

- Czy EBC wystrzelał ostatnie naboje? Nie, absolutnie nie. Możemy znaleźć rozwiązania aby pomóc gospodarce – zadeklarowała w poniedziałek Lagarde. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane