Lagarde: EBC ma ograniczone możliwości działania

opublikowano: 06-02-2020, 10:52

Dekady walki z kryzysem nie zostawiły Europejskiemu Bankowi Centralnemu wielu opcji stymulacji monetarnej w obliczu obaw wywołanych przez epidemię nowego koronawirusa, powiedziała Christine Lagarde, szefowa banku centralnego eurolandu.

Podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim Lagarde podkreślała, że choć europejska gospodarka pozostaje „odporna”, to globalne zagrożenia mogą zaszkodzić notowanej ostatnio stabilizacji aktywności gospodarczej. Szefowa EBC przypomniała, że spowolnienie wzrostu i „dziedzictwo kryzysu finansowego” sprowadziły stopy procentowe do bardzo niskiego poziomu.

Christine Lagarde
fot. Bloomberg

- Te niskie stopy procentowe i środowisko niskiej inflacji znacząco zredukowały możliwości EBC i innych banków centralnych luzowania polityki monetarnej w obliczu pogorszenia sytuacji gospodarczej – powiedziała Lagarde.

W środę szefowa EBC ostrzegała, że epidemia koronawirusa zwiększyła niepewność gospodarczą. Philip Lane, wiceprezes i główny ekonomista banku centralnego eurolandu powiedział, że EBC bardzo uważnie przygląda się ostatnim wydarzeniom, a za wskazówki bierze poprzednie epidemie. W jego ocenie, pokazują one, że efekty gospodarcze mogą być znaczące, ale krótkoterminowe „lecz nie długoterminowe”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane