Lambertz stawia na Polskę

WIS
opublikowano: 2008-01-30 00:00

Niemiecki producent słodyczy rozwija polski oddział. Ma się on stać centrum ekspansji na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Niemiecki producent słodyczy rozwija polski oddział. Ma się on stać centrum ekspansji na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Świętująca w tym roku 320. urodziny firma Lambertz, która jest jednym z największych producentów ciastek i pierników w Niemczech, a także w Polsce (Lambertz Polonia), zamierza przyspieszyć ofensywę na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Centrum koordynującym ekspansję w tym kierunku, jak też jej zapleczem produkcyjnym, będzie polski oddział grupy, mający już dwa zakłady na Śląsku. W planach jest znacząca rozbudowa mocy produkcyjnych zakładu w Rudzie Śląskiej, a także przejęcia.

— Decyzja o rozpoczęciu inwestycji w Rudzie Śląskiej zapadnie za kilka miesięcy. Dużo będzie zależało od wyniku trwających analiz jej opłacalności. Poza tym przymierzamy się do przejęć firm, które uzupełniłyby naszą ofertę. Rozmawiamy już na ten temat z kilkoma spółkami z naszego regionu Europy — mówi Marek Kretek, dyrektor generalny Lambertz Polonia.

Nie ujawnia, czy w grę wchodzą też przejęcia w Polsce. Podkreśla jednak, że nawet w przypadku zakupu firmy w innym kraju Europy Środkowo-Wschodniej będzie ona podlegać polskiej centrali, która zbudowała już struktury sprzedaży w większości krajów regionu. Skutkiem tych działań jest szybko rosnący eksport zakładów Lambertz Polonia. W tym roku jego udział w sprzedaży ma się zbliżyć do 50 proc. W 2007 r. przychody spółki ze sprzedaży wzrosły o 17 proc., do 37,6 mln EUR (ponad 135 mln zł).

545

Tyle osób zatrudnia Lambertz Polonia.