Leczenie za granicą? Nie da rady

DI, PAP
opublikowano: 09-08-2012, 06:52

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć polskim pacjentom dostęp do leczenia w innych krajach UE i wprowadzić obowiązek uzyskiwania specjalnej zgody, zapewne NFZ – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek mówi, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. Ale jak ustalił nieoficjalnie "DGP", sprawa praktycznie jest przesądzona, a NFZ już pracuje nad listą najdroższych zabiegów, na które trzeba będzie mieć zgodę.

Jak wyjaśnia "DGP", sprawa jest związana z unijną dyrektywą, według której można się leczyć w całej UE, a krajowy ubezpieczyciel (w Polsce NFZ) ma zwrócić pacjentowi koszty świadczenia do wysokości, jaką płaci lokalnym placówkom.

Jednak wtedy NFZ utraciłby kontrolę nad wydatkami na leczenie i Polska chce skorzystać z możliwości, którą daje dyrektywa – wprowadzenia urzędowej zgody na świadczenia: wymagające co najmniej jednodniowej hospitalizacji albo bardzo drogie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane