Legia Warszawa wygrała z burmistrzem

opublikowano: 28-05-2018, 22:00

Klub wygrał z miastem sprawę podatkową. Burmistrz Śródmieścia został wyłączony z orzekania.

Legia Warszawa odniosła kolejne spektakularne zwycięstwo. Tym razem nie na murawie, lecz w urzędach. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uchyliło decyzję miasta z grudnia 2017 r., która nakładała na klub prawie 4,5 mln zł podatku od nieruchomości za 2012 r. Spór klubu z urzędnikami ciągnie się od wielu lat. Dotyczy tego, czy stadion przy Łazienkowskiej jest budowlą czy budynkiem? Z punktu widzenia podatkowego ma to ogromne znaczenie, bo wpływa na wysokość daniny (w przypadku budynków nalicza się go od wielkości powierzchni, a w przypadku budowli — od jej wartości). Legia uważa, że obiekt jest budynkiem i płaci prawie 1,5 mln zł podatku rocznie, ale śródmiejscy urzędnicy uważają inaczej i naliczyli klubowi 4,5 mln zł podatku za 2012 r. Klub odwołał się do SKO i wygrał — kolegium uchyliło decyzję miasta i nakazało powtórne rozpatrzenie sprawy.

Zobacz więcej

Fot. Jacek prondzynski

To nie koniec dobrych wiadomości dla Legii. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wyłączyła Krzysztofa Czubaszka, burmistrza Śródmieścia, z orzekania w sprawie podatków Legii i zdecydowała, że podatki za lata 2013-16 naliczy Gmina Bemowo. Ci urzędnicy już raz zajmowali się podatkiem od nieruchomości za obiekt przy Łazienkowskiej. Na wniosek prezydent miasta naliczyli podatek za 2011 r. w wysokości 1,4 mln zł. Mimo to śródmiejscy urzędnicy za kolejny rok znów naliczyli podatek w wysokości 4,5 mln zł. Dlatego w kwietniu klub złożył wniosek o to, by wyłączyć urzędników tej dzielnicy z orzekania, dowodząc, że działają na jego niekorzyść.

„Mając na uwadze dotychczasowe działania Burmistrza Dzielnicy Śródmieście w procesie rozstrzygania postępowania dotyczącego naliczania podatku od nieruchomości dla Legii Warszawa za 2012 r., które pozwala na stosowaniu przeciwko Miastu retoryki niedomówień i niedopowiedzeń kwestionujących dobre intencje, rzetelność oraz profesjonalizm władz Śródmieścia oraz to, że narracja towarzysząca przedmiotowej sprawie będzie w bezpośredni sposób wpływać na proces kolejnego rozstrzygania sprawy, wniosek spółki zasługuje na uwzględnienie” — napisała w uzasadnieniu decyzji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu