Lekcja pracy zespołowej

opublikowano: 01-06-2015, 00:00

Dzisiaj innowacyjnością jest wyzwalanie i powiększanie potencjału w kapitale ludzkim.

KOMENTARZ PARTNERA

GRZEGORZ DZIK prezes Grupy Impel

Innowacyjność to nie tylko nowe produkty, nowy styl zarządzania, nowy sposób komunikowania. Dzisiaj innowacyjnością jest wyzwalanie i powiększanie potencjału w kapitale ludzkim.

W ostatnich latach w Polsce następuje zmiana struktury społecznej, coraz więcej osób ma wyższe wykształcenie, więc rośnie kapitał społeczny. Ta zmiana jest ważna dla rozwoju innowacyjności, ponieważ następuje szybki i globalny przepływ informacji. Internet, serwisy społecznościowe pozwalają dzielić się wiedzą w czasie rzeczywistym. To z kolei spowodowało, że w innowacyjność włączyła się większa grupa ludzi, niekoniecznie związanych zawodowo z danym obszarem, która dzięki szerszej perspektywie znajduje nowe rozwiązania.

W Polsce innowacyjność jest chętnie wdrażana przez osoby, które nie cementują się w utartych poglądach, zwykle z młodych firm. Menedżerowie w nich zatrudnieni nie hołdują zasadzie 4W (wszystko wiem, wszystko widziałem), tylko są otwarci na wiedzę. Z drugiej strony, mają świadomość, że nic ich nie ogranicza, czują swoją wartość i wiedzą, że do firmy mogą wiele wnieść. To nasza unikatowa cecha narodowa. W dużych przedsiębiorstwach ograniczeniem są bardzo często utarte schematy, wiele poziomów w zarządzaniu to najwięksi hamulcowi.

Dzisiaj przedsiębiorstwo, które nie ma świadomości innowacyjności i potrzeby wprowadzania narzędzi ją budujących i zwiększających zainteresowanie nią pracowników, praktycznie nie ma szans utrzymać się na rynku. Popyt na innowacje będzie coraz większy. Nie wiem, gdzie i czy jest kres tego rozwoju, ale jestem przekonany, że w najbliższych latach w przedsiębiorstwach będą powstawały wydzielone budżety związane z działaniami innowacyjnymi. Będą też powstawały dedykowane centra rozwoju, których celem będzie poszukiwanie nowych rozwiązań, nowych, kompleksowych produktów, nowego podejścia do rynku. Innowacyjność to ciągła ucieczka do przodu i w technologii, w w zarządzaniu, motywowaniu, budowaniu kapitału społecznego.

Jednego jednak musimy się nauczyć — pracy zespołowej. Innowacja wymaga pracy zespołu, ludzi o różnych profilach zawodowych, a my jesteśmy indywidualistami. W tym zakresie mamy lekcję do odrobienia. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu