Leszek Czarnecki wesprze dywidendy LC Corp

opublikowano: 19-05-2019, 22:00

Za rok Getin Noble Bank opuści siedzibę na warszawskiej Woli. Dla dewelopera to zrzucenie balastu i szansa na podniesienie dywidend

Getin Noble Bank podpisał z belgijskim Ghelamco 7-letnią umowę najmu powierzchni w będącym wciąż w budowie biurowcu The Warsaw Hub. Przeniesie tam swoją centralę w drugiej połowie 2020 r. Tym samym opuści biurowiec Wola Center, należący do giełdowego LC Corp. Podobnie jak Getin Noble Bank jest to jedno z biznesowych dzieci Leszka Czarneckiego. Pod koniec 2017 r. biznesmen wyszedł z akcjonariatu dewelopera, warszawski biurowiec Wola Center pozostał jednak kwaterą główną wciąż kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Banku, Idea Banku oraz spółek z nimi powiązanych. Umowa, jaką Getin Noble Bank podpisał z Ghelamco, oznacza, że wyprowadzi się w ciągu 1-1,5 roku.

Budynek wyceniany w księgach LC Corp na 445 mln zł jest
świetnie zlokalizowany, jednak ze względu na lokatorów trudno było go sprzedać,
ale główny lokator chce się wyprowadzić.
Zobacz więcej

ZAMROŻONE SETKI MILIONÓW:

Budynek wyceniany w księgach LC Corp na 445 mln zł jest świetnie zlokalizowany, jednak ze względu na lokatorów trudno było go sprzedać, ale główny lokator chce się wyprowadzić. Fot. Marek Wiśniewski

— Przyszłość tego miejsca została ujawniona, a spółka będzie mieć czas na znalezienie nowych najemców. To podstawowy warunek ewentualnej sprzedaży biurowca — komentuje Adrian Kyrcz, analityk Santander Banku Polska.

— Z jednej strony jest to wyzwanie dla LC Corp związane z samym znalezieniem nowego najemcy i kosztami odświeżenia budynku przed jego wprowadzeniem. Z drugiej strony Wola Center jest bardzo dobrze zlokalizowany i biorąc pod uwagę to, jak obecnie wygląda popyt na powierzchnię biurową w takich lokalizacjach, spółka nie powinna mieć istotnych problemów ze znalezieniem nowych najemców. W pewnej perspektywie wyprowadzka Getin Noble Banku może też ułatwić LC Corp wyjście z tej inwestycji. Można domniemywać, że właśnie przez stosunkowo mało zdywersyfikowaną bazę najemców w Woli Center nie udało się LC Corp sprzedać aktywów biurowych pod koniec 2018 r. — komentuje Cezary Bernatek, analityk Erste Securities Polska.

Bez Getinu poszło szybko

Negocjacje dotyczące sprzedaży dwóch biurowców w Warszawie (jednym z dwóch był Wola Center), Wrocławiu i Katowicach LC Corp prowadziło przez połowę 2018 r. W grudniu stało się jednak jasne, że z kontraktu o wartości 275-280 mln EUR (1,2 mld zł) nic nie wyjdzie. W lutym 2019 r. LC Corp wróciło do tematu, ale w innej formie. Dwa miesiące wystarczyły, by uzgodnić sprzedaż budynków wrocławskiego Retro Office House i katowickiej Silesia Star za –łącznie — 113 mln EUR, czyli 485 mln zł. Warszawski Wola Center jest wyceniany w księgach dewelopera na 445 mln zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Trudno powiedzieć, za ile LC Corp może sprzedać ten biurowiec, ale generalnie w księgach nie wycenia budynków nad wyraz agresywnie — mówi Cezary Bernatek.

Szansa na większe wypłaty

Realizacja transakcji dotyczącej kompleksów biurowych we Wrocławiu i Katowicach stwarza szansę na wzrost dywidendy wypłacanej w 2020 r. ponad to co, wynika z polityki dywidendowej LC Corp przyjętej w 2017 r.

— LC Corp jest spółką dywidendową. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na dywidendę, ale nie całość. Część zapewne sfinansuje nowe inwestycje. Po majowym komunikacie o nabyciu działek we Wrocławiu widać, że spółka ma pomysły na budowę nowych obiektów komercyjnych — tłumaczy Adrian Kyrcz.

Gdyby sprzedana została także Wola Center, o można domniemywać, że część pieniędzy z tej transakcji również dość bezpośrednio trafiłaby do kieszeni akcjonariuszy. Ze względu na czas potrzebny na znalezienie nowych najemców, bez których budynek trudniej będzie sprzedać, dywidendową korzyść z transakcji akcjonariusze odnieśliby raczej nie wcześniej niż w 2021 r.

— Jest szansa na to, że po sprzedaży Woli Center spółka zaproponowałaby dywidendę wyższą niż wynikającą z oficjalnej polityki dywidendowej, podobnie jak w przypadku potencjalnej sprzedaży projektów Retro Office House oraz Silesia Star — przyznaje Cezary Bernatek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu