Lewiatan: windykacja zdrożeje

DI
opublikowano: 06-02-2013, 00:00

Likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego nie będzie korzystna ani dla klientów, ani dla banków.

Obciąży konsumentów i przedsiębiorców wysokimi kosztami składania oświadczeń o dobrowolnym poddaniu się egzekucji — uważa PKPP Lewiatan.

Poprawkę o likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego w ustawie Prawo bankowe zgłosili posłowie na posiedzeniu Podkomisji do spraw instytucji finansowych. Według Lewiatana zdecydowana większość banków podejmuje czynności windykacyjne głównie na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego, z uwagi na uproszczoną formułę i niski koszt takiego postępowania (50 zł za klauzulę). Opłata związana z wniesieniem pozwu w sprawach majątkowych wynosi 5 proc. wartości przedmiotu sporu. W pierwszej kolejności koszty te obciążą banki, jednak jeśli roszczenie banku okaże się uzasadnione, zapłaci za nie dłużnik. Przykładowo dla długu o wartości 100 tys. zł opłata wzrośnie z 50 do 5 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu