Liczy się profesjonalizm, upór i konsekwencja

Materiał partnera
16-05-2017, 22:00

BSWW stawia na jakość usług, komplementarną ofertę i stabilny rozwój firmy. W efekcie kancelaria buduje długotrwałe relacje z klientami i pracownikami

Dwa lata temu dwie silne kancelarie stworzyły nową markę — BSWW Legal & Tax. Każda z nich na rynku funkcjonowała od wielu lat, a jej partnerzy zarządzający posiadają kilkunastoletnie doświadczenie w swoich specjalizacjach. W wyniku konsolidacji połączone zostały praktyki biznesowe obligacji, rynków kapitałowych, nieruchomości oraz przemysłu. Dziś kancelaria to łącznie 100-osobowy zespół składający się m.in. z 60 prawników, doradców podatkowych i rzeczników patentowych.

Nowa firma z doświadczeniem

Fuzja w 2015 r. była krokiem w kierunku rozwoju dużej firmy prawniczej. Proces ten trwa, a kolejnym jego etapem jest nowa europejska firma prawnicza act legal, której BSWW jest członkiem założycielem. — Połączenie, które miało miejsce dwa lata temu, dało firmie możliwość obsługiwania klientów z różnych sektorów gospodarki, których do tej pory, osobno nie mogliśmy obsługiwać. Natomiast europejska firma prawnicza act legal daje nam ogromne możliwości obsługi klientów polskich nastawionych na zagraniczną ekspansję, jak i klientów zagranicznych, inwestujących w Polsce — mów Jacek Bieniak, partner zarządzający. BSWW specjalizuje się również w fuzjach i przejęciach, w procesach inwestycyjnych, zwłaszcza na rynku nieruchomości, deweloperskim oraz w inwestycjach infrastrukturalnych. — Obecnie jesteśmy w stanie zająć się każdą sprawą z naszych specjalizacji, bez względu na stopień trudności. Jest to niezwykle istotne szczególnie przy dużych transakcjach związanych z branżą nieruchomości, które są skomplikowane i dotykają różnych działów prawa, w szczególności prawa podatkowego— podkreśla Michał Wielhorski, rekomendowany przez Chambers i Legal500 (praktyka nieruchomościowa).

Krok po kroku

— Siłą kancelarii jest harmonijny i spokojny rozwój. Nie chcemy przeskakiwać od razu po kilka pięter na raz. Stawiamy przede wszystkim na jakość i tym konkurujemy na rynku. Efekty mówią same za siebie — większość klientów zostaje z nami na długie lata. Np. do dziś obsługujemy podmioty, z którymi nawiązaliśmy współpracę na samym początku naszej działalności, czyli prawie dwie dekady temu — dodaje Marek Wojnar, również wyróżniony przez międzynarodowy ranking Legal500. Jeden z największych graczy na polskim rynku budowlanym — austriacki koncern Strabag — współpracuje z BSWW już od 15 lat. Jak wspomina Andrzej Rybicki, szef CML Construction Services, działu zajmującego się obsługą prawną w Strabagu na rynku polskim, współpraca z kancelarią początkowo miała charakter incydentalny. Z czasem jednak znacznie została poszerzona i regularna. — Obecnie chętnie korzystamy ze wsparcia BSWW np. przy dużych transakcjach na rynku nieruchomości, przy projektach zgłaszania fuzji do UOKIK, jak również konsultujemy umowy na roboty budowlane albo omawiamy niuanse związane z kwestiami procesowymi. Wykorzystujemy także doświadczenie i wiedzę prawników kancelarii przy organizacji szkoleń dla naszych menedżerów i pracowników — opowiada Andrzej Rybicki. — BSWW gwarantuje nam najlepsze wsparcie, jakie możemy otrzymać od zewnętrznych podmiotów doradczych i prawnych — dodaje.

BSWW wypracowała szczególnie mocną pozycję na rynku w kilku dziedzinach. Jest znana z obsługi podmiotów działających na rynku nieruchomości, rynku kapitałowym, obsługi emisji obligacji czy firm powiązanych z kapitałem włoskim. Prawnicy BSWW są rekomendowani w międzynarodowych rankingach, takich jak Chambers czy Legal 500, jako eksperci w swoich praktykach.

Specjaliści od emisji

Jedna z wiodących specjalizacji kancelarii to finansowanie inwestycji, m.in. przez pozyskanie kapitału od inwestorów zewnętrznych (np. emisja obligacji). Kancelaria może pochwalić się udziałem w ponad 300 emisjach obligacji w ostatnich latach. Ten wynik stawia BSWW w gronie czołowych podmiotów wyspecjalizowanych w obszarze emisji papierów dłużnych. Liderem tej praktyki jest Piotr Smołuch. Credit Value Investments, lider w pozabankowym finansowaniu długiem spółek w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, regularnie korzysta z usług BSWW praktycznie od początku swej działalności.

— Kancelaria BSWW brała udział w wielu z 500 emisji obligacji, jakie zrealizowaliśmy od 2012 r. do dziś. Wysoka jakość jej usług, doświadczenie na rynku kapitałowym, dostępność i umiejętność rozwiązywania problemów są warte podkreślenia — mówi Marcin Leja, dyrektor zarządzający Credit Value Investments. Przedstawiciele Credit Value Investments z zainteresowaniem przyglądają się nowej firmie — act legal, w ramach której mogą liczyć na zagraniczny serwis prawny na dotychczasowym poziomie.

— Możliwość kooperacji ze sprawdzonymi partnerami BSWW, w takich krajach jak Czechy czy Słowacja, jest dla nas bardzo istotna — podkreśla Marcin Leja.

Włochy i giełda

Innym dużym atutem BSWW jest największy w Polsce zespół prawników Italian Desk, obsługujących już od ponad 15 lat przedsiębiorców z Włoch lub powiązanych z kapitałem włoskim. Branża w tym przypadku nie ma znaczenia — do kancelarii trafiają zarówno klienci z sektora motoryzacyjnego, jak i budowlanego czy finansowego. Liderem tego zespołu jest jeden z najbardziej doświadczonych prawników włoskojęzycznych w Polsce, Jacek Bieniak, rekomendowany przez ranking Legal500. Z kolei Piotr Wojnar zarządza działem rynków kapitałowych, doradzając przy emisjach i obrocie m.in. akcji czy obligacji, a także ma bogatą praktykę w prawie obrotu gospodarczego. Bieżąca obsługa prawna spółek jest bowiem jednym z głównych filarów kancelarii.

Wizja kariery

Jak przyznają sami wspólnicy BSWW, kancelaria jest nastawiona na długofalową współpracę nie tylko z klientem, lecz z własną kadrą — aplikanci, którzy do niej trafiają, mają szansę na wszechstronny rozwój i dużą samodzielność, w tym na bezpośredni kontakt z klientami. Jeśli wykażą się potencjałem — zostają na lata i awansują w strukturze firmy. Obecnie wraz z wejściem BSWW w struktury międzynarodowe najlepsi prawnicy będą mieli możliwość zdobywania doświadczenia w zagranicznych biurach act legal.

 

Act legal: nowa marka prawnicza w Europie

ROZMOWA Z PIOTREM WOJNAREM, ADWOKATEM I WSPÓLNIKIEM ZARZĄDZAJĄCYM BSWW LEGAL & TAX

Na europejskim rynku prawniczym właśnie pojawiła się nowa marka: act legal. Act legal świadczy transgraniczne usługi prawne i staje się jedną z wiodących marek na europejskim rynku prawniczym. Jednym z inicjatorów i założycieli tej marki jest firma BSWW Legal & Tax. Co skłoniło spółkę do tego przedsięwzięcia? Piotr Wojnar: Wyjście poza granice naszego kraju było naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju naszej firmy. Takim działaniom sprzyja zresztą otoczenie gospodarcze: coraz więcej polskich firm, dostrzegając nowe możliwości za granicą, inwestuje w innych krajach. Podmioty te, siłą rzeczy, zazwyczaj potrzebują fachowej pomocy prawnej.

W dużych transakcjach prowadzonych przez naszą firmę często potrzebujemy wsparcia silnych, sprawdzonych i kompetentnych partnerów zagranicznych. Nasi klienci także w sprawach, w których nie potrzebują doradztwa opartego na prawie polskim, w związku ze swoją ekspansją na rynki zagraniczne zwracają się do nas z prośbą o polecenie kancelarii w innych krajach. Klienci oczekują bowiem za granicą podobnie wysokiego poziomu usług prawnych, do którego są przyzwyczajeni w Polsce oraz podobnej responsywności doradców prawnych na różnych rynkach. W efekcie powstała jedna firma prawnicza, posiadająca swoje biura w różnych krajach Europy.

Jakie podmioty zdecydowały się na ten mariaż?

Act legal utworzyły silne firmy prawnicze z Austrii, Czech, Francji, Niemiec i Słowacji, zatrudniające w sumie ponad 250 prawników, doradców podatkowych, rzeczników patentowych oraz konsultantów biznesowych z gwarancją komplementarnego obsługiwania podmiotów gospodarczych z różnych branż. Są to jednocześnie partnerzy, do których mamy pełne zaufanie.

Na jakich zasadach działa act legal?

Działamy w strukturze, która pozwala w pewnym stopniu zachować niezależność każdej z firm, uczestniczących w tym przedsięwzięciu, ale jednocześnie postawiliśmy na jednolite standardy obsługi. Chcemy, by klienci naszych zagranicznych partnerów, wchodząc do Polski, mogli liczyć na takie same wsparcie, jakie otrzymaliby na swoim macierzystym rynku oraz oczywiście na odwrót — aby nasi polscy klienci otrzymali kompleksową i fachową obsługę prawną zagranicą. Innymi słowy: firma, która jest przyzwyczajona do jednego schematu działania kancelarii, robiąc biznes za granicą, otrzyma usługę takiej samej jakości i w takim samym tempie w dowolnym biurze act legal w Pradze, Frankfurcie, Paryżu, Wiedniu, Bratysławie czy Warszawie.

Jakie są plany rozwojowe marki?

Zaczęliśmy od Austrii, Czech, Francji, Niemiec i Słowacji, gdyż są to kierunki obecnie najbardziej atrakcyjne dla polskich inwestorów. Będziemy się również koncentrować m.in. na budowie profesjonalnego i jednolitego serwisu prawnego dla zachodnich inwestorów, wchodzących do regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Kilka firm europejskich, z którymi współpracujemy od lat, spełnia te kryteria, ale postanowiliśmy rozpocząć od tych skoncentrowanych w Europie Środkowej, z którymi pracujemy najdłużej. Naszą firmę zamierzamy więc rozwijać stopniowo i stabilnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Liczy się profesjonalizm, upór i konsekwencja