Lider regionu w przejrzystości

opublikowano: 20-08-2018, 22:00

Polski rynek nieruchomości znalazł się na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej i na 20. na świecie pod względem transparentności.

W opublikowanej przez JLL i LaSalle Investment Management najnowszej edycji „Globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości” Polska pozostaje w grupie państw transparentnych, wyprzedzając jednocześnie między innymi Austrię i Norwegię. W wydawanym co dwa lata raporcie kraje są przypisywane — na podstawie badanych wskaźników — do kategorii: wysoce transparentnych, transparentnych, półtransparentnych, o niskiej transparentności i nieprzejrzystych.

Ważne dla inwestorów

Najbardziej transparentne rynki świata to Wielka Brytania, Australia, Stany Zjednoczone, Francja, Kanada, Holandia, Nowa Zelandia, Niemcy, Irlandia, Szwecja i Finlandia. Najmniej transparentnym krajem jest Wenezuela, która wyprzedziła pod tym względem wiele krajów z Afryki, Ameryki Łacińskiej, a także Azji.

— Przejrzystość jest coraz ważniejsza dla inwestorów dzialających na rynku nieruchomości komercyjnych. Dostępność i jakość informacji — od cen do własności — ma główne znaczenie przy podejmowaniudecyzji inwestycyjnych, zwłaszcza na nowych rynkach — komentuje Jeremy Kelly, dyrektor globalnych programów badawczych w JLL.

Pole do działania

Jak podkreśla Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL, Polska utrzymuje pozycję najbardziej atrakcyjnej lokalizacji biznesowej w Europie Środkowo-Wschodniej, o czym świadczą mocne wyniki inwestycyjne i wysoki potencjał wzrostu sektora w kolejnych latach. Nie oznacza to jednak, że nie mamy niczego, co można poprawić.

— Istotne jest poprawienie transparentności spraw legislacyjnych, takich jak zmiana rozliczania podatku od transakcji na nieruchomościach komercyjnych czy wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości. Konieczna jest na pewno bliska współpraca strony rządzącej z inwestorami w postaci na przykład zaproszenia ich do konsultacji projektów ustaw i w końcu — wprowadzanie przemyślanych zmian prawnych stopniowo — mówi Tomasz Trzósło.

Zdaniem dyrektora zarządzającego JLL, zwiększaniu atrakcyjności i transparentności branży nieruchomościowej w Polsce będzie również służyć większe wykorzystanie nowoczesnych technologii w nieruchomościach (tzw. PropTech). To jeden z najwazniejszych czynników, dzięki którym Polska będzie mogła rywalizować z krajami Europy Zachodniej. [PAB] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu