Linklaters otwiera centrum usług

opublikowano: 07-01-2014, 00:00

Kancelaria zatrudni w Warszawie 70 osób. Będą świadczyć usługi administracyjne dla jej biur na świecie.

Tego jeszcze nie było. Międzynarodowa kancelaria prawna wybrała Polskę na miejsce centrum usług. — W I kw. Linklaters otworzy w biurze kancelarii w Warszawie centrum usług administracyjnych i marketingowych. Będzie świadczyło usługi dla biur z Warszawy, Londynu, a może także z Niemiec czy USA. Zatrudni 50-70 osób — twierdzi źródło „PB”.

— Nie komentuję — ucina Artur Kulawski, partner zarządzający Linklaters w Warszawie.

— Na obecnym etapie nie mogę udzielić komentarza — twierdzi Bruce Wraight, szef działu komunikacji w biurze Linklaters w Londynie.

Lata doświadczeń

W biurze na Siennej Linklaters zatrudnia 100 osób, w tym 60 prawników. Na świecie ma 28 biur w 20 krajach. Pracuje w nich 2,6 tys. prawników, a całkowita liczba zatrudnionych to 4,8 tys. osób. Firma przynosi przychody rzędu 1,2 mld GBP (6 mld zł). Kancelaria, która w ubiegłym roku świętowała 175. urodziny, z outsourcingiem ma do czynienia już od kilku lat. W 2011 r. otworzyła np. centrum usług prawniczych w Wielkiej Brytanii, które wspiera pracę brytyjskich biur. W 2010 r. zleciła usługi księgowe firmie z Indii.

Przeniesienie tych procesów na zewnątrz miało trwać trzy miesiące, a zajęło półtora roku, o czym w wywiadzie dla portalu CFOinnovation opowiadał w ubiegłym roku Lawrance Lee, dyrektor finansowy azjatyckiego oddziału Linklaters. Kancelaria ma też np. wyspecjalizowany dział, który przygotowuje oferty dla globalnych klientów.

Prawdziwa gratka

— W Polsce prowadzą już działalność centra SSC [shared services centre świadczące usługi dla spółek ze swojej grupy — przyp. red.] firm z branży usług profesjonalnych, np. EY, McKinsey czy PwC. Jednak centrum usług kancelarii prawniczej możemy zaliczyć do grona projektów pionierskich — mówi Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Jego zdaniem, powstanie w Polsce kolejnego centrum usług wspólnych firmy należącej do branży usług profesjonalnych może pozytywnie wpłynąć na przyszłe działania podobnych podmiotów, które zwykle takie jednostki lokują tam, gdzie mają centrale.

ABSL szacuje, że w Polsce działa ponad 440 centrów usług biznesowych z międzynarodowym kapitałem. Pracuje w nich 115-120 tys. osób. W Warszawie takie centra ma ponad 70 zagranicznych firm. Zatrudniają one ponad 19 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu