Lista autorów najlepszych rekomandacji 2011 roku

Marek Wierciszewski
opublikowano: 16-12-2011, 00:00

1 Sobiesław Pająk DM IDMSA

„Sprzedaj” dla TVN

Stopa zwrotu z akcji spółki* -41,6%

Zmiana WIG20* -0,7%

Przed inwestycją w akcje TVN w ostatniej chwili przestrzegł analityk DM IDMSA Sobiesław Pająk. Nieco ponad dwa miesiące temu zalecił sprzedaż papierów przy kursie 15,33 zł. Zmienił obowiązującą do tamtej pory rekomendację „trzymaj”, oceniając potencjał spadków na aż 20 proc. Jak się wkrótce okazało, raport poprzedził gwałtowną wyprzedaż papierów medialnej spółki. Po ponad dwóch miesiącach za jej papier płaci się o 42 proc. mniej niż w dniu publikacji raportu.

2 Andrzej Bernatowicz DM IDMSA

„Sprzedaj” dla Polimeksu-Mostostalu

Stopa zwrotu z akcji spółki* -50,0%

Zmiana mWIG40* -23,4%

Dwoma rekomendacjami bliskimi ideału wyróżnił się Andrzej Bernatowicz z DM IDMSA. Tuż przed sierpniowym krachem na „sprzedaj” zmienił zalecenie dla analizowanych przez siebie spółek budowlanych: Polimeksu–Mostostalu i Hydrobudowy Polska. W ciągu półtora miesiąca, jaki upłynął do wydania nowego zalecenia dla Hydrobudowy Polska, papiery spółki straciły aż 41 proc. Przed jeszcze większymi stratami rekomendacja specjalisty DM IDMSA mogła uchronić akcjonariuszy Polimeksu–Mostostalu. Papiery spółki są dziś równo o połowę tańsze niż w dniu wydania zalecenia. Co ciekawe, w tym przypadku analityk podtrzymał rekomendację w październiku, po raz kolejny mocno tnąc wycenę. Pamiętając, że horyzont wyceny to 12 miesięcy, warto zaznaczyć, że obecny kurs akcji spółki odbiega od wyznaczonej przez analityka ceny docelowej o zaledwie trzy grosze.

3 Adrian Kyrcz DM BZ WBK

„Sprzedaj” dla Hydrobudowy Polska

Stopa zwrotu z akcji spółki* -58,1%

Zmiana sWIG80* -25,1%

Świetnym wyczuciem popisał się także inny analityk sektora budowlanego Adrian Kyrcz z DM BZ WBK. Również na kilka dni przed rynkowym załamaniem zalecił „sprzedaż” papierów trzech spółek budowlanych: Energomontażu Południe, Hydrobudowy Polska oraz Trakcji – Tiltry. Skala późniejszych spadków cen tych papierów mogła zaskoczyć niejednego inwestora. W cztery i pół miesiąca notowania wszystkich spółek solidarnie straciły od 46 do 58 proc.

4 Łukasz Kosiarski DM BZ WBK

„Kupuj” dla PZ Cormay

Stopa zwrotu z akcji spółki* 28,9%

Zmiana sWIG80* -4,5%

Na wyróżnienie zasłużyli nie tylko analitycy, którzy trafnie wytypowali kandydatów do przeceny. Na trudnym rynku równie wielką, jeśli nie większą, sztuką było trafne wskazanie spółek mających wzrostowy potencjał. Na jedną z nich, PZ Cormay, wskazał Łukasz Kosiarski z DM BZ WBK. Od wydania przez niego we wrześniu zalecenia „kupuj” akcje spółki podrożały o 29 proc. O tym, jak znaczące to osiągnięcie, świadczyć może stopa zwrotu z indeksu sWIG80, do którego zalicza się spółka. Od wydania rekomendacji wyniosła ona -4 proc.

5 Maciej Wiewiórski DM IDMSA

„Kupuj” dla NFI Octava

Stopa zwrotu z akcji spółki* 65,3%

Zmiana sWIG80* -30,9%

Równie dobrym typem okazały się akcje NFI Octava. W styczniu na tkwiący w nich potencjał wskazał Maciej Wiewiórski, analityk DM IDMSA. Potencjał zwyżek oszacował na aż 56 proc. Jednak mimo zawirowań rynkowych, jakie nadeszły drugiej roku, nawet te oczekiwania okazały się zbyt konserwatywne. Obecnie kurs akcji spółki jest aż o 65 proc. wyższy niż w dniu publikacji raportu.

6 Marek Czachor Erste Securities

„Redukuj” dla Peliona

Stopa zwrotu z akcji spółki* -47,0%

Zmiana sWIG80* -32,9%

Dwoma solidnymi analizami pochwalić się może Marek Czachor z Erste Securities. W czerwcu rekomendował sprzedaż papierów ABC Data, oceniając zasięg spadków na 19 proc. Od publikacji raportu kurs spółki spadł już o 34 proc. Analityk konsekwentnie utrzymuje także negatywne podejście do Peliona. Od maja, kiedy obniżył rekomendację do „redukuj”, papiery potaniały o 47 proc.

7 Łukasz Wachełko DB Securities

„Sprzedaj” dla Agory

Stopa zwrotu z akcji spółki* -37,3%

Za wpadkę w rekomendacjach dla CEDC (pisaliśmy o niej wczoraj) zrehabilitował się Łukasz Wachełko. Analityk DB Securities we właściwym momencie obniżył rekomendację dla Agory. W czasie obowiązywania rekomendacji „sprzedaj”, od maja do października, papiery spółki potaniały o 37 proc.

8 Szymon Ożóg Espirito Santo

„Sprzedaj” dla Banku Handlowego

Stopa zwrotu z akcji spółki* -27,2%

Zmiana mWIG40* -23,5%

Zmiana WIG20* -22,2%

Niemal aptekarską precyzją popisał się Szymon Ożóg z banku Espirito Santo. W lipcu wydał zalecenie „sprzedaj” dla Banku Handlowego. Po miesiącu, w trakcie którego akcje przeceniono o 27 proc., wrócił do nastawienia neutralnego. Jak się potem okazało, słusznie. Akcje zyskały od tamtej pory 10 proc., zbliżając się do sięgającej 71 zł wyceny analityka.

9 Rafał Materka Citigroup

„Kupuj” dla Intercars

Stopa zwrotu z akcji spółki* 4,4%

Zmiana sWIG80* -10,8%

Wyjątkowo trafne okazały się także analizy Rafała Materki z Citigroup. W marcu doradzał on „trzymanie” akcji InterCars. Spółka jako jedna z nielicznych oparła się sierpniowej wyprzedaży, szybko odrabiając większość strat. Na przełomie sierpnia i września podniósł zalecenie i wycenę papierów. Od tego czasu papiery spółki podrożały o 4 proc. Indeks sWIG80, do którego zalicza się spółka, zniżkował o 11 proc.

10 Waldemar Stachowiak Ipopema Securities

„Sprzedaj” dla ComArchu

Stopa zwrotu z akcji spółki* -39,9%

Zmiana sWIG80* -30,8%

In plus wyróżniła się także jedna z rekomendacji Waldemara Stachowiaka z Ipopema Securities. Od początku roku zalecał on trzymanie akcji ComArchu. W tym czasie kurs był stabilny. Analityk Ipopema Securities we właściwym momencie zrewidował swoje podejście do spółki, obniżając w maju cenę docelową aż o 16 proc. i udzielając rekomendacji „sprzedaj”. W ciągu sześciu miesięcy, które minęły do powrotu do rekomendacji „trzymaj”, akcje spółki przeceniono o 40 proc.

*w czasie obowiązywania rekomendacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane