Lista najbogatszych ludzi magazynu "Forbes"

opublikowano: 04-03-2013, 20:12

Już po raz czwarty z rzędu najbogatszym człowiekiem na świecie wg magazynu "Forbes" został Meksykanin Carlos Slim.

Jego majątek szacowany na 73 mld USD, a zarobił go w branży telekomunikacyjnej. Na drugim miejscu znalazł się Bill Gates. Fortuna założyciela Microsoftu szacowana jest na 67 mld USD.

Na trzecią pozycję awansował z 57 mld USD Hiszpan Amancio Ortega, założyciel odzieżowej firmy Inditex, do której należą takie marki jak Zara, Massimo Dutti czy Stradivarius.  Ortega choć ze stanowiska prezesa ustąpił w 2011 r., to jest właścicielem 60 proc. udziałów w spółce, co przyniosło mu w tym roku największy awans w rankingu, bo jego majątek wzrósł aż o 19,5 mld USD.

Na czwarte miejsce w rankingu spadł Warren Buffett z 57 mld USD, którego wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway zarobił w ciągu minionego roku 9,5 mld USD i uczynił z niego drugiego najlepiej zarabiającą osobę w 2012 r.

A oto pierwsza dziesiątka:
1. Carlos Slim Helu
2. Bill Gates
3. Amancio Ortega
4. Warren Buffett
5. Larry Ellison (43 mld USD; firma - Oracle)
6. Charles Koch (34 mld USD; firma - Koch Industries; kraj - USA)
7. David Koch (34 mld USD; firma - Koch Industries; kraj - USA)
8. Li Ka-Shing (31 mld USD; inwestor; kraj – Hongkong)
9. Liliane Bettencourt & family (30 mld USD; firma - L'Oreal; kraj – Francja)
10. Bernard Arnault (29 mld USD; firma – LVMH, kraj – Francja)

Zobacz więcej

Carlos Slim, fot. Bloomberg

Najbogatszy z Polaków, Jan Kulczyk z majątkiem wycenianym na 3,5 mld USD znalazł się w światowym rankingu na pozycji 384., to w porównaniu do ubiegłego roku awans aż o 58 pozycji. Zygmunt Solorz-Żak (2,9 mld USD), drugi na liście najbogatszych Polaków uplasował się w tym roku na miejscu 490. (awans z miejsca 491.). Trzeci z polskich miliarderów Michał Sołowow (2 mld USD) znalazł się na miejscu 736., czyli spadł o siedemnaście oczek na liście.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Lista najbogatszych ludzi magazynu "Forbes"