Lockheed Martin dostarczy sterowce za 480 mln USD

opublikowano: 30-03-2016, 13:41

Brytyjski Straightline Aviation (SLA) podpisał list intencyjny z Lockheed Martin dotyczący zakupu 12 sterowców. Łączna wartość zamówienia może sięgnąć 480 mln USD.

Sterowce, które mają unosić się dzięki zbiornikom z helem, mają mieć udźwig 20 ton. Dostawę pierwszego zaplanowano na 2018 rok, a ostatniego na 2021 rok.

- Jest realna potrzeba takich maszyn – powiedział Mike Kendrick, prezes SLA.

Zwrócił uwagę, że spadek cen paliwa spowodował potrzebę oszczędności w branży naftowej. SLA twierdzi, że ma 4-5 klientów gotowych skorzystać ze sterowców kiedy już będą gotowe.

Do skorzystania ze sterowców opracowanych w Lockheed Martin skłoniło SLA to, że są hybrydowe. Cięższe od powietrza choć wypełnione helem. Oznacza to, że nie wymagają skomplikowanej infrastruktury i procedury cumowania. Do utrzymania pozycji sterowców Lockheeda wykorzystuje się ich silniki. Pozwalają one utrzymać się im na powierzchni ziemi nawet w wietrznych warunkach, co jest ważne podczas procedury załadowania lub rozładowania.

Lockheed potwierdził skuteczność hybrydowego sterowca już dekadę temu, kiedy zbudował pierwszy prototyp, wielkości jednej trzeciej normalnej maszyny. Przez dekadę prowadził testy, co kosztowało go ponad 100 mln USD.

Mark Dory, dyrektor operacyjny Straightline powiedział, że na razie spółka myśli o świadczeniu usług transportowych, a nie pasażerskich. Podkreślił jednak, że uruchomienie tych drugich widać już „na horyzoncie”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy